Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kritik görüşme

Gülen cemaatinin paralel devlet yapılanması iddiası çerçevesindeki örgütlenmesine karşı son dönemde başlatılan yargı süreci ile 14 Aralık’taki operasyonun ardından 18 Aralık Perşembe günü, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak üç önemli görüşme, Ankara kulislerinde ilgi odağı haline geldi

18 Aralık 2014 Perşembe 4:47
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kritik görüşme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet günü geleneği çerçevesinde Perşembe günü Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı ile ayrı ayrı görüşecek. Türkiye’nin bölgesindeki gelişmelerin ele alınacağı bu görüşmeler; Milli Güvenlik siyaset Belgesi’nin ele alınmasının beklendiği yılın son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı öncesinde ve Gülen Cemaatine karşı operasyonların gündemde öne çıktığı bir süreçte yapılacak olması nedeniyle daha dikkat çekici bir boyut kazandı.

Devlet Günü çerçevesindeki görüşmelerin önemini anlamak için son günlerde yaşanan gelişmelere bakmak gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; geçen hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği temsilcileriyle istişare toplantısında Gülen cemaatinin illegal yapılanmalarına karşı verdiği ve “faili meçhul cinayetlere” dikkat çektiği mesajları öne çıkmıştı. Erdoğan, bu mesajlarının ardından geçen hafta Cuma günü hakim ve savcılarla ilgili yasayı onayladı. Yasa, onayın ardından aynı gün akşam saatlerinde Resmi gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yasada, makul şüphe hükmü yer alıyordu. Geçen Pazar günü bu çerçevede başlatılan 14 Aralık operasyonu dikkat çekiciydi.

YILIN SON MGK’SI
MGK’nın yılın son toplantısı da, bu ayın sonunda yapılacak. Ankara kulislerinde, Gülen cemaati ile bağlantılı paralel örgütlenmelerin oluşturduğu ulusal güvenlik tehditinin Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne ele alınacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

SARAY’DA DEVLET GÜNÜ
Erdoğan; Perşembe günü saat 11.30’da Başbakan Ahmet Davutoğlu, saat 12.30’da MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve saat 14.30’da ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüşecek. Bu olağan görüşmeler devlet günü çerçevesinde yapılacak. Ancak bu görüşmeler, konjonktürel gelişmeler ve Gülen cemaati ile bağlantılı bazı yapılanmaların oluşturduğu ulusal tehdit değerlendirmeleri çerçevesinde ayrı bir önem kazandı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »