21 Haziran 2018, Perşembe

Cumhurbaşkanlığı sözcüsünden ilk basın toplantısı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir ilk yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın toplantısı düzenledi, ABD'deki uygulamaya benzer şekilde gündemle ilgili açıklamalar yaptı, soruları yanıtladı.

29 Ocak 2015 Perşembe 2: 2
Cumhurbaşkanlığı sözcüsünden ilk basın toplantısı

İlk kez  düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'ın sözleri şöyle:
 
BAŞKANLIK SİSTEMİ

 
-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar çerçevesinde ’Tek başkanlık sistemi ne demektir? Yapılan bir çalışma var mı?’ şeklindeki sorular üzerine Kalın şu ifadelere yer verdi:  "Başkanlık tartışması Türkiye’de yeni bir konu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız, tek başkanlık sistemi derken Parlamento ile ilgili tek kamara mı çift kamara mı yani Temsilciler Meclisi ve Senato’dan oluşan bir başkanlık sistemi mi yoksa tek bir meclisin olduğu başkanlık sistemini bağlamında bu konuyu gündeme getirdi. Değişik modelleri ve örnekleri var, bu farklı modeller değerlendirilebilir" dedi.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI TEŞKİLATINA 4 BAŞKANLIK

 
-Cumhurbaşkanlığı teşkilat şemasına 4 başkanlık eklendiğini belirten Kalın, "Teşkilat şeması Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturulmuş bulunmaktadır. Bugün itibari ile güvenlik birimlerini de dahil ettiğimizde güvenlik birimlerini de dahil etiğimiz zaman toplam 13 başkanlığın olduğunu çeşitli müdürlüklerin ve birimlerin bulunduğunu görüyoruz. Bu başkanlıkların sayısının kapsamının ne olacağının tamamen Cumhurbaşkanımın takdirinde. Kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak bu başkanlık sayıları onlara bağlı birimler müdürlüklerin sayısı arttırılabilir. Bugün itibari ile Cumhurbaşkanlığı teşkilat şemasına 4 başkanlık eklendi. Bunların ana hizmet alanları cumhurbaşkanımızın çalışmalarına katkı sunmak onun ulusal bölgesel gündemine ilişkin çalışmalar yapmaktır" diye konuştu.
 
ARALARINDA MÜKEMMEL BİR UYUM VAR
 
-Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımız,  Cumhurbaşkanlığı ile Hükümet arasında bir fitnenin olduğu tarzındaki yorumların  hiçbir gerçekliği yoktur. Özellikle Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız arasında tam  bir uyum vardır, mükemmel bir koordinasyon söz konusudur.
 
SOMALİ ZİYARETİ BİR MİLADDIR
 

-Son olarak Cumhurbaşkanımızın 3 Afrika boynuzu resmi ziyareti vardı. Bu ziyaret çerçevesinde bu ülkelerle ilişkiler ele alındı ve özellikle Somali'deki açlık ele alındı.2008 yılında Türkiye-Afrika işbirliği zirvesi gerçekleşti. Türkiye'nin Afrika'ya ilgisi bundan sonra da devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan iken yaptığı ziyaret Somali'de bir miladdır. 2011'de yapılan bu ziyaretin meyvelerini gördük. Somali'de açlık ve salgın hastalıkların durduğunu gördük. Alt yapı, konut ve enerji alanında Türkiye gerekeni yapacaktır.
 
KILIÇDAROĞLU'NUN KİTAP ELEŞTİRİSİ
 
 
- (Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Somali'de bir çocuğa 'Ali Baba ve Kırk Haramiler' kitabı hediye ettiği' iddiası için)
Bu kitap üzerinden dün yapılan  spekülasyonun nasıl bir hezimetle sonuçlandığını hep beraber müşahede ettik.  Tabii Anamuhalefet Liderimizin böyle bir konuma düşmüş olması hakikaten üzüntü  verici Türkiye açısından. Bizim tavsiyemiz Sayın Anamuhalefet Lideri bu tür  asılsız, temelsiz spekülasyonlar yerine buyursunlar Somali'ye gitsinler, orada  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, STK'ların, iş adamlarının yaptığı yardım  faaliyetlerini bizzat yerinde görsünler.
 
LATİN AMERİKA ZİYARETİ OLACAK
 
-9-13 Şubat tarihlerinde Latin Amerika ziyaretleri olacak. Biz Türkiye olarak bu ziyaretleri çok önemsiyoruz. Türkiye G20 dönem başkanlığını almış durumda. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde toplanacak zirve öncesi bu tür ziyaretler devam edecek.
Fransa'da yapılan saldırının ardından tüm dünya teröre karşı birlik oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Hollande aradı. Bu vesileyle bunun altını çizmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanımızın yıllardır yaptığı ırkçılık ve islamofobiaya dikkat çekmektedir. Sayın Hollande tutumu takdire şayandır.
 
YUNANİSTAN SEÇİMİ
 
-Yunanistan seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. Öncelikli hedefimiz ikili ilişkilerin geliştirilmesidir.
 
ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 100. YILI
 

(Çanakkale savaşlarının 100. yılı  dolayısıyla kapsamlı anma törenleri gerçekleştirileceğini belirterek) Bu savaşın  en önemli yönlerinden birisi de Türkiye'nin bugün bu savaşta karşı cephede yer  almış milletlerle kurduğu iyi dostluk ilişkileridir. Bu çerçevede de 23 Nisan  Günü İstanbul'da bir barış zirvesi yapılması planlanmaktadır. 24 Nisan  kutlamalarının hemen öncesinde. Burada da bütün dünyaya 'bu centilmenler  savaşından bugün dünyanın yaşadığı zorlukları da dikkate alarak nasıl bir barış  mesajı verebiliriz.' Bunun değerlendirmesi yapılacak ve bütün dünya kamuoyuyla  paylaşılacaktır.
 
-Çözüm süreci ve paralel yapı Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle durduğu iki konudur.
 
-Suriye'de Esed rejiminin bittiği herkesin malumudur. 5 milyon mülteci ve yüzbinlerce insanın katili birinden bashediyorsunuz. Esed'in kendi meşruiyetini kaybettiğinin göstergesidir. Böyle bir rejimin başındaki kişinin 1.7 milyon Suriyeli'ye bakan Türkiye'ye laf söylemesi hezeyandır. Türkiye Suriye için çözümü ortaya koymuştur.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »