Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili soruşturmanın, uluslararası hukuk/teamül, anlaşma ve sözleşme hükümlerine riayet edilerek titizlikle ve tüm boyutlarıyla yürütüldüğünü bildirdi.

18 Ekim 2018 Perşembe 21:36
Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından yapılan yazılı  açıklamada, Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim saat 13.14'te  gittiği aynı ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu'nda alıkonulduğuna dair iddiayla  ilgili 6 Ekim'de savcılıkça açıklama yapıldığı hatırlatıldı.

Olayın Levent Polis Merkezi'ne 2 Ekim'de saat 16.40'ta Hatice Cengiz  tarafından bildirilmesi üzerine Başsavcılıkça derhal soruşturma başlatıldığına  vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Olay mahallinin diplomatik misyon temsilciliği olması sebebiyle  Adalet ve Dışişleri bakanlıklarının aracılığıyla Suudi Arabistan Krallığı yetkili  temsilcilikleriyle gereken yazışmalar yapılmış ve olay mahallinde yapılacak arama  ve kriminal incelemeler için izin verilmesi talebinde bulunulmuştur. Bu  talebimizin 15 Ekim'de Suudi Arabistan yetkili makamlarınca kabul edildiğinin  bildirilmesi üzerine aynı gün İstanbul Sulh Ceza Hakimliğinden arama el koyma ve  inceleme kararları alınmış, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından görevlendirilen  bir cumhuriyet başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı başkanlığındaki olay yeri  inceleme ekibiyle birlikte konsolosluk binası konutu ve konsolosluk araçlarında  gerekli adli işlemlere başlanmıştır.

İnceleme ve soruşturmaya ilişkin diğer adli işlemler ayrıca devam  etmekte olup, soruşturma, uluslararası hukuk/teamül, anlaşma ve sözleşme  hükümlerine riayet edilerek titizlikle ve tüm boyutlarıyla yürütülmektedir.  Soruşturma sürecinde, ilerleyen aşamalarda gerektiği takdirde kamuoyuna  bilgilendirici açıklamalar Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılacaktır."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »