Cumhuriyet gazetesi çalışanı ByLock'tan tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir kısım Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve vakıf yönetim kurulu üyelerine yönelik FETÖ irtibatı iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün mesajlaşma programı olan ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan gazetenin muhasebe biriminde çalışan Yusuf Emre İper, ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçundan tutuklandı.

18 Nisan 2017 Salı 21:44
Cumhuriyet gazetesi çalışanı ByLock'tan tutuklandı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Cumhuriyet gazetesi  yöneticilerinin FETÖ ile irtibatı iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada,  gözaltına alınan gazetenin muhasebe biriminde görevli Yunus Emre İper ile  gazetede motorlu kurye olarak çalışan Yavuz Yakışkan'ın emniyetteki işlemelerinin  tamamlanmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi.

Bu arada soruşturmayı yürüten savcılık, şüphelilerden Yunus Emre  İper'in tutuklanması, diğer şüpheli Yakışkan'ın ise adli kontrol hükümleri  uygulanarak serbest bırakılması talebiyle hakimliğe sevk etti.

Şüphelilere ilişkin sevk yazısında, şüpheli İper'in FETÖ'nün  mesajlaşma programı olan ByLock kullanıcısı olduğu belirtilerek, şüphelinin  sosyal medyadaki paylaşımlarına yer verildi.

Şüphelinin 15 Temmuz'dan önce ''Darbe'' paylaşımı

Şüpheli sosyal medyada, 6 Mayıs 2016 tarihinde ''Ne oldu... Sayın  Davutoğlu 'Bizimle değilsin artık. Ne oldu.... Cumhurbaşkanına elbise DAR  BEğenmedi, ne oldu...Biat kalıcı oldu'', yine 15 Temmuz darbe girişiminin  yaşandığı gece ''Canım ülkem neler gördü... Sanal darbeler... Oyundan darbeler...  Düşün her seferinde kim güçleniyor'', ''Evet şu anda darbe edebiyatı her  kanalda'', ''Yarın yeni bir ülkeye uyanacağız. Eskisinden daha kötü ve daha acı.  Demokrasi sonumuz olmaz umarım'' şeklinde paylaşımlar yaptığı kaydedildi.

Şüphelinin 15 Temmuz darbe girişiminden önce büyük harfler ''Darbe''  ifadesini kullandığı ve darbe girişiminin yaşandığı gece bu kalkışmanın başarısız  sonuçlanmasının olumsuzluğundan bahsettiği vurgulanan sevk yazsısında, şüphelinin  bu paylaşımlarıyla terör örgütü ile bağını açıkça ortaya koyduğu ifade edildi.

Sevk yazısında, soruşturma kapsamında temin edilen HTS kayıtları ve  MASAK raporlarından gazetede motorlu kurye olarak çalışan şüpheli Yakışkan'ın ise  çeşitli mesleklere mensup ByLock kullanıcıları ile iletişim kaydının olduğu ve  Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına açılan davadaki bir kısım sanıklar  adına birtakım tahsilat, noter, banka işlemleri yaptığı ve 9 farklı hat sahibi  olduğu öne sürüldü.

İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli Yusuf Emre İper'in ifadesini  aldı. Şüpheli ifadesinde, ByLock programını kullanmadığını, herhangi bir cemaat  ile irtibatının olmadığını öne sürerek, ''Çocuklarımı Atatürk ilkeleri  doğrultusunda yetiştirmeye çalışan birisiyim.'' dedi. Hakimlik, şüphelinin  örgütün şifreli mesajlaşma programı olan ByLock kullanıcısı olması ve sosyal  medyadaki paylaşımlarını da dikkate alarak, şüphelinin atılı suçu işlediğine dair  kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu, soruşturmanın devam ettiği, delillerin henüz  tam toplanmadığı ve bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını  dikkate alarak ''silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanmasına karar  verdi.

Hakimlik, şüpheli Yavuz Yakışkan hakkında ise adli kontrol hükümleri  kapsamında yurt dışına çıkış yasağı koyarak serbest bırakılmasına hükmetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »