Cumhuriyet tarihinde bir ilk! Karar alındı...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle toplantısında, Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleştirilerek Yeşilköy'de yeni bir kilise yapılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi

3 Ocak 2015 Cumartesi 3:17
Cumhuriyet tarihinde bir ilk! Karar alındı...

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Dolmabahçe'deki  Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen toplantıda Başbakan Davutoğlu öncelikle  misafirlerini dinledi. 
 
Tek tek söz alan dini azınlık temsilcileri, 10 yılda Türkiye'de  azınlıklara bakışın değiştiğini anlatarak, daha önceki dönemlerde yaşanan  olumsuzluklardan örnekler verdi. 
 
Papaz ya da ruhban sınıfından birisinin azınlık okullarında ders  vermesine izin verilmemesi, bu kişilere pasaport verilmemesi, verildiğinde de en  fazla 6 ay süreyle verilmesi, kiliselerin sinemaya da farklı amaçlara  kullanılması gibi yaşananlar anlatıldı. 
 
Fakat İskenderun'da sinema olarak kullanılan bir kilisenin restore  edilip Ermeni cemaatine verilmesi, son dönemdeki olumlu gelişmelere örnek olarak  aktarıldı. 
 
Aynı şekilde hükümetin yurtdışına göç etmiş olanlara da "dönün"  çağrısında bulunmasından duyulan memnuniyet dile getirildi. Komşu ülkelerden  gelenlere kapı açılırken de din ve mezhep ayrımı yapılmaması sebebiyle Süryani ve  Keldanilerden örnek göstererek, teşekkür edildi. 
 
Başbakan Davutoğlu da gayrimüslim cemaatlerden bahsedilirken, "başka  bir ülke" ile bir bağ varmış gibi değerlendirmeler yapıldığını, bunun yanlış  olduğunu, "bu masa"da bulunan herkesin Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit, öz  vatandaşları olduğunu ifade etti. 
 
Toplantıda yeni kilise kararı alındı 
 
Toplantıda, restorasyon ya da eskilerin iadesi haricinde, Türkiye  tarihinde ilk kez yeni bir kilisenin inşa edilmesi kararı alındığı da belirtildi.  Buna göre, Süryani cemaati tarafındanYeşilyurt'ta kilise yapılacak. Devlet de  kilisenin arazisini tahsis edecek. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »