21 Mayıs 2018, Pazartesi

Danimarka'da sağlık skandalı

Danimarka'da doktor biri Türk iki hastasının ölümüne sebep oldu!

30 Haziran 2014 Pazartesi 18:46
Danimarka'da sağlık skandalı
Danimarka’nın Odense Üniversitesi Hastanesinde doktor hatası yüzünden hayatını kaybeden 44 yaşındaki Filiz Kılıç’tan sonra 36 yaşındaki Regina Holmegaard da hayatını kaybetti.

İddiaya göre, Regina Holmegaard’ın beynindeki damar tıkanmasını anlayamayan doktorlar, aspirin türü bir kan sulandıran baş ağrısı ilacı almasını tavsiye ettiler. Regina’nın eşi Jesper Holmegaard, “Eşim nöbetçi doktoru aradı. Baş ağrısından duramadığını, ateşinin 38.3 olduğunu, çok terlediğini, mide bulantısı olduğunu söyledi. Doktor ise mikrop kapmış olabileceğini söyleyerek ilaç ismi verdi. Eşimi muayene etme zahmetini bile göstermeyen doktor ölümünden sorumludur” dedi. Genç kadının doktorla yapmış olduğu nöbetçi doktordaki ses  kayıtları TV 2 kanalında yayınlandı.

Belindeki ağrılar nedeniyle üç kez ameliyat geçiren Filiz Kılıç’ın ise son ameliyattan sonra iç kanama geçirdiği ve doktorların bunu fark etmemesi nedeniyle hayatını kaybettiği öne sürüldü. Filiz Kılıç’ın yakınlarının tüm uyarılarına rağmen durumunun kötüleşmesini ciddiye almayan doktorlar, önce birkaç gün içinde iyileşeceğini söylediler ardından iç kanama nedeniyle beynine oksijen gitmediğini ve beyin damarlarında tıkanıklık yaşadığını söylediler. Son üç gündür aspiratöre bağlı olarak yaşatılan Filiz Kılıç’ın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine bugün sabah saatlerinde fişinin çekildiği bildirildi. 

Filiz Kılıç ve Danimarkalı Regina Holmegaard’ın doktor hataları yüzünden ölümleri, ülkede büyük tepkiye yol açtı. Siyasi partilerin sağlık sözcüleri, doktorların ve hastanelerin yaptıkları hataların arttığına dikkat çekerek, gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını istediler. Hata yapan doktorlar hakkında yasal işlem başlatılacağı bildirildi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »