16 Temmuz 2018, Pazartesi

Danıştay yeni başkanını yine seçemedi

Danıştay Genel Kurulu, Başkan Hüseyin Karakullukçu'nun yaş haddinden emekli olmasının ardından yerine gelecek ismi belirlemek için ikinci kez toplandı ancak yine aday çıkmayınca üyeler başkan seçemeden dağıldı.

28 Haziran 2013 Cuma 7: 0
Danıştay yeni başkanını yine seçemedi
Danıştay ikinci toplantıda da yeni başkanını seçemedi. Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu'nun yaş haddinden emekli olmasıyla birlikte boşalan koltuk aday çıkmadığı için doldurulamıyor. 

25 Haziran Salı günü toplanan Danıştay Genel Kurulu, başkanlık için aday çıkmayınca toplantıyı bugüne ertelemişti. Ancak ikinci toplantıda da adaylık için başvuruda bulunulmaması ve üyelerin de aday önermemesi nedeniyle kurul yeni başkanı seçemeden dağıldı.

Danıştay Başkanı, Danıştay Genel Kurulu üye tam sayısının salt çoğunluğuyla seçiliyor. Gizli oyla yapılan seçimlerde ilk üç oylamada sonuç alınamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılıyor. Bu turdan da sonuç alınmazsa seçim yeniden aday gösterilerek tekrarlanıyor.

Başkan seçilebilmek için 8 yıl Danıştay üyeliği yapma şartı, 4 yıla indirilmişti. Seçime katılmak isteyenler, seçim gününden önce Danıştay Başkanlığına yazıyla başvurabilecekleri gibi toplantıda oylamaya başlanmadan önce sözlü olarak da istekte bulunabiliyor veya üyelerce teklif edilebiliyor.

Seçilecek yeni Danıştay Başkanı, yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl görev yapacak. 

Danıştay Genel Kurulu, bazı üyelerin haftaya yurt dışına yapacağı ziyaret nedeniyle bir sonraki hafta belirlenecek günde başkanlık seçimi için yeniden toplanacak. 

12. DAİRE BAŞKANLIĞI'NA SEÇİM YAPILDI


Bu arada Başkanlık seçimi için toplanan Kurul, ilk olarak 12. Daire Başkanlığı için seçim yaptı. Başkanlıkta görev süresi dolan 12. Daire Başkanı Çetin Zöngür yeniden daire başkanı seçildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »