Darbeci albaydan "Hocanın dilini kesin getirin" talimatı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camisi'nin işgal girişimi ve buralarda yaşanan olaylara ilişkin 7'si tutuklu 28 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, ana darbe iddianamesinin şüphelilerinden Albay Müslüm Kaya'nın, Arıcılar Camisi'nden okunan selanın kışladan duyulması üzerine şüpheli Binbaşı Özgür Araz'a "Gidin ve şu hocanın dilini kesin getirin." dediği belirtildi.

23 Şubat 2017 Perşembe 20:38
Darbeci albaydan "Hocanın dilini kesin getirin" talimatı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi  sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar  Camisi'nin işgal edilmesine ilişkin hazırlanan 206 sayfalık iddianamede, darbe  girişimi gecesi Lojistik Destek Merkezinde yaşananlar ile şüphelilerin eylemleri  tek tek sıralandı.

Şüphelilerin merkezi ele geçirerek darbe girişimi sonrası 10 bin  kişinin 3 öğün yemek ihtiyacını karşılamayı hedefledikleri aktarılan iddianamede,  buranın işgaline ilişkin ana darbe iddianamesinin şüphelilerinden Albay Müslüm  Kaya'nın, WhatsApp grubundan paylaştıklarına yer verildi.

İddianamede, şüpheli Albay Kaya'nın, 22.36'da "Lojistik destek üssü  kontrol altına alındı. Yarın sabahtan itibaren Anadolu ve Avrupa yakasındaki tüm  birliklerimizin yemek ihtiyacı için planlama yapıyoruz. Ben genel resmi  bilmediğim için genel resmi bilen bir arkadaşın Lojistik Destek Merkezi'ne  gitmesi gerekiyor. Merkez askerimizin üç öğün yemek ihtiyacını karşılarız  diyor.", 22.53'te "Lojistik destek üssü sayıları istiyor. 1. Ordu rapor  düzenlerse uygun olur.", 02.13'te "Arıcılar Camisi'ni susturuyoruz.'' şeklinde  paylaşımlar yaptığı belirtildi. Şüpheli Kaya'nın, şüphelileri yönlendirdiği ve  onlardan aldığı bilgiyi de ''Yurtta Sulh'' isimli WhatsApp grubuna yazdığı  kaydedildi.

İddianamede, Lojistik Destek Merkezi'ni işgal eden şüpheliler Binbaşı  Özgür Araz, Muhammed Hayrettin Şahin, Levent Güngör ve Yavuz Selim Dayı'nın,  müştekileri silah zoru ile cebir ve tehdit kullanarak bulundukları yerlerden  alarak konferans salonunda toplamak, burada yaklaşık 2,5 saat tutmak ve zorunlu  ihtiyaçlar dışında çıkışlarına izin vermemek suretiyle "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçunu işledikleri aktarıldı.

Ele geçirmek amacıyla Lojistik Destek Merkezi'ne giden ve buraya gelen  vatandaşlar tarafından zorla binadan çıkarılan şüphelilerin Hasdal Kışlası'na  döndükleri anlatılan iddianamede, kışlaya yakın yerdeki Arıcılar Camisi'nden  okunan selanın kışla içerisinden de duyulması üzerine, ana darbe iddianamesinin  şüphelilerinden Albay Nebi Gazneli'nin, Albay Müslüm Kaya'ya "Halkı galeyana getiriyor, imamın sesini kesmemiz lazım." dediği belirtildi. İddianamede,  Kaya'nın bunun üzerine "Oraya hemen bir ekip gönderelim." diyerek, şüpheli  Binbaşı Özgür Araz'a "Gidin ve şu hocanın dilini kesin getirin." şeklinde  talimat verdiği anlatıldı.

"Vatandaşa dipçik ile vurdular"

Şüpheli Binbaşı Araz'ın, Uzman Çavuş Mehmet Türkmen Seyhan'a emir  vererek imamı bulup susturmasını, karşı çıkması halinde ise öldürmesi emrini  verdiği kaydedilen iddianamede, şüpheli Araz'ın, Arıcılar Camisi'nin etrafında  toplanan vatandaşlara dipçik ile vurduğu ifade idildi.

Diğer şüphelilerin de vatandaşlara dipçikle vurmaya başladıkları  sırada şüpheli Uzman Çavuş Fatih Alkan'ın, tanık İ.F.'ye ''Abi ne olur  uzaklaşmayın buradan, ne olur mani olun bize, biz emir kuluyuz.'' dediği  belirtilen iddianamede, bunun üzerine şüpheli Özgür Araz'ın şüpheli Alkan'a,  ''Oğlum sen ne yapıyorsun, sen birliğe gelmeyecek misin o zaman görürüm ben  seni...'' ifadelerini kullandığı, bu konuşma sonrasında şüpheli Alkan'ın  bayıldığı ve vatandaşlar tarafından şadırvana taşınarak yüzünün yıkandığı  aktarıldı.

İddianamede, darbe girişimini engellemeye gelen vatandaşların  sayısının artması u?zerine şu?phelilerin kışlaya dönmek zorunda kaldığı  kaydedildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »