Darbeci Zekeriya Kuzu tüm salonu şoke etti!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3'ü firari 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın ikinci gün duruşması Zekeriya Kuzu'nun dinlenmesiyle devam ediyor.

21 Şubat 2017 Salı 18:51
Darbeci Zekeriya Kuzu tüm salonu şoke etti!
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü  sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki  polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarından Zekeriya Kuzu,  daha önce verdiği ifadelerin "kurgu olduğunu" iddia etti. 

FETÖ'nün "suikast timi"nde yer alan ve Çiğli 2. Ana Jet Üs  Komutanlığında örgütün "üs imamı" olarak anılan "Paşa" lakaplı eski başçavuş  Zekeriya Kuzu, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'ndaki duruşmanın  ikinci gününde sanık Taner Berber'in ardından ifade verdi.

KUZU VERDİĞİ İFADELERİ REDDETTİ!

Kuzu, bugüne kadar verdiği bütün ifadeleri reddetti. Sıradan bir  astsubay ve hiçbir yetkisi olmayan bir asker olduğunu iddia eden Kuzu, medya  bazında davanın önemli bir ayağı olarak gösterildiği için üzerinde baskı  hissettiğini ifade etti. Kamuoyunda bazı kişilerin kendisinin idam edilmesini  istediğini belirten Kuzu, "Saygı duyuyorum ancak iftira diye bir şey de var.  Teslim olmak istiyordum. Türkiye'de neler olduğunu emniyete getirilince anladım.  Emniyette kimyam değişmeye başladı. İlk ifademde FETÖ ile bağlantım olmadığını  söylemiştim." dedi.

Mesleğe girdiğinden itibaren ciddi bir ideolojik çatışma ve dedikodu  hastalığının olduğunu gördüğünü öne süren Kuzu, bunun sıkıntısını yaşadığını  savundu. Milliyetçi ve muhafazakar bir insan olduğunu söyleyen Kuzu, "Ülkücü  camianın ocaklarında yetişmiş bir insanım. Bu yüzden soruşturmalar geçirdim,  cezalar aldım. Halihazırdaki yönetimle birlikte ben ve benim gibiler için  rahatlama oldu. Suikast kelimesi çok ürkütücü. 30 yıl boyunca insan kurtarmak  için eğitim aldım. Benim devletin çıkarlarını her şeyden önemli gördüğümü herkes  bilir. 2012'den itibaren benim paralelci olduğumla ilgili dedikodular başladı.  İlk başta şakayla başlayan bu şey daha sonra ciddi oldu." diye konuştu.

Sadece üs astsubayı olduğu için terfilerde etkili olduğunu iddia eden  Kuzu, "Üs astsubayı olduğum için düşmanım çoktu. FETÖ'cü olduğum dedikodusu  çıkarıldı." iddiasında bulundu.

 "ÜZERİMDEKİ BASKI NEDENİYLE BÖYLE BİR SENARYO KURDUM"

Sorgusunda "tehdit ve şantaja uğradığını", bu nedenle FETÖ'cü olduğu  yönünde ifade verdiğini öne süren Kuzu, "Çiğli imamı değilim." dedi.

Cüzdanında bulunan 1 doların G serisi değil, B serisi olduğunu ve bu  parayı yurt dışında okuyan oğlunun hatıra maksadıyla kendine verdiğini iddia eden  Kuzu, ifadesinde anlattığı ve örgüt üyesi olduklarını iddia ettiği "Yavuz" ve  "Arif" gibi isimlerin örgütle bağlantılı kişiler olmadığını ileri sürdü.

  Kuzu, ifadesinde şunları söyledi:

Arif, oğlumun dershanedeki öğretmeniydi. 1 doları bana Arif vermedi.  Yavuz, Konya'daki bir komşumuzdu. Kapısında Zaman gazetesi görürdüm. Oradan  aklıma gelerek kurguladım. Arif'in atama yapılacak askerlerin belirlenmesinde  etkili olduğu yönündeki ifademi de kabul etmiyorum. Arif'in beni Tahir isimli  kişiye zimmetlemesi söz konusu değil, böyle bir şahıs yok. Genel kültürümden  kaynaklanan bir kurgulamaydı. FETÖ'ye üye değilim, hiçbir zaman olmadım.  İfadelerimde belirttiğim zaman ve şahısların yüzde 99'u hayali. Üzerimdeki baskı  nedeniyle böyle bir senaryo kurdum."

Sanığın bu ifadelerinin ardından mahkeme başkanının, ifadesini avukat  huzurunda verdiğini hatırlatması üzerine Kuzu, "Verdiğim bazı isimlere avukatım  karşı çıktı. Sorgulamayı yapanlar 'Sorun değil, hallederiz' dediler. Avukatım  dışarı çıkınca telefonu gösterip tehdit ettiler. Avukatım görme engelliydi. Böyle  bir ortamda ifade verdim. FETÖ'ye üye olduğunu söylediğim 57 subay ve astsubay  iddiası doğru değil. Bu kişilerin 40'dan fazlası zaten serbest bırakıldı." diye  konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »