Darbelere dayanak olarak gösterilen 35. madde değişiyor

Darbeye yasal dayanak olduğu öne sürülen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi değişiyor.

27 Haziran 2013 Perşembe 7: 0
Darbelere dayanak olarak gösterilen 35. madde değişiyor
Darbelere dayanak teşkil eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi, bugün TBMM'ye geliyor. 35. maddenin değiştirilmesi gündemde.

TSK’nın iç hizmet kanununun 35. Maddesi bugüne kadar yapılan darbelere dayanak olarak gösterilmişti. Yeni düzenleme yapılarak TSK’nın darbe gerekçesi de ortadan kaldırılmış olacak.

8 BAŞLIKTA 35. MADDE


Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın getirdiği değişiklikler şöyle:

ESKİ HALİ

Askerlik: Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harb sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Bu mükellefiyet özel kanunlarla vaz'olunur.

YENİ HALİ 

Askerlik: Harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir.

ESKİ HALİ
 
Silahlı Kuvvetlerin vazifesi: Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır.

YENİ HALİ

Silahlı Kuvvetlerin vazifesi: Yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır.”

ESKİ HALİ
 
Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstündedir. Bundan ötürü Silahlı Kuvvetler mensuplarının siyasi parti veya derneklere girmeleri bunların siyasi faaliyetleri ile münasebette bulunmaları, her türlü siyasi gösteri, toplantı işlerine karışmaları ve bu maksatla nutuk ve beyanat vermeleri ve yazı yazmaları yasaktır.

YENİ HALİ
 
Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları siyasi faaliyette bulunamaz.

BOZDAĞ AÇIKLADI


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ konuyla ilgili "TSK İç Hizmet Kanunu 43. madde "TSK Mensubu Siyasi faaliyette bulunamaz" diye değişiyor. TSK İç Hizmet kanununu değiştiren tasarı bugün Meclis'e sunulacak" ifadelerini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »