Dava açılan Akit TV sunucusu suçlamaları kabul etmedi

Akit TV sunucusu Ahmet Keser hakkında "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Öte yandan Keser'in, ifadesinde suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

28 Şubat 2018 Çarşamba 20: 1
Dava açılan Akit TV sunucusu suçlamaları kabul etmedi
Akit TV'de yayımlanan "Gün Başlıyor" programında  kullandığı ifadeler üzerine sunucu Ahmet Keser'in "Basın yoluyla halkı kin ve  düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan cezalandırılması istendi.  Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin iki ayrı suç  duyurusu üzerine başlatılan soruşturmayı tamamladı.  Başsavcılık, Keser hakkında, "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa  tahrik veya aşağılama" suçundan 1,5  yıldan 4,5 yıla kadar hapisle  cezalandırılması istemiyle iddianame hazırladı.  Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Sanık Ahmet Keser'in yargılanmasına, ilerleyen günlerde başlanacak.

RTÜK de Akit TV'ye 3 kez program durdurma ve para cezası verdi. 

"MAKSADIM ASLA HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK OLAMAZ."

Akit TV'de yayımlanan "Gün Başlıyor" programında  kullandığı ifadeler üzerine, hakkında "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa  tahrik veya aşağılama" suçundan cezalandırılması istemiyle dava açılan sunucu  Ahmet Keser'in, ifadesinde suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. 

Keser'in, ifadesinde, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı  başladığından itibaren halkı birleştirici, orada mücadele eden Türk Silahlı  Kuvvetleri'ni ve polisleri cesaretlendirici, onların motivasyonunu arttırıcı  mahiyette konuşmalar yapılması gerektiğini devamlı söylediğini belirttiği  bildirildi.

Söz konusu program öncesinde terör örgütü PKK yandaşlarının sosyal  medya hesaplarını incelediğini ve daha önce Sur'da, Cizre'de yaptıkları gibi  "Silahlı kuvvetler, sivilleri öldürüyor" şeklindeki algı operasyonunu gördüğünü  dile getiren Keser'in, programda buna dikkati çekmek istediğini savunduğu  kaydedildi.

Olayı daha iyi anlatabilmek maksadıyla kullandığı ifadelerden bir  bölümünün ön plana çıkarılarak algı operasyonu yapıldığını öne süren Keser'in,  "Programım bir bütün olarak ele alındığında kesinlikle bu tür bir söylemde  bulunmadığım anlaşılacaktır" dediği öğrenildi.

"Maksadım asla halkı kin ve düşmanlığa tahrik olamaz." şeklinde  savunma yapan Keser'in, şunları söylediği aktarıldı:

"(Zeytin Dalı) Harekatın hiçbir şekilde zaafa uğratılmaması  gerektiğini söylüyordum. Programımda ayrıca, ülkemizin içinde barındırdığı,  Lazıyla, Türküyle, Kürdüyle, Müslümanıyla, gayrimüslimiyle tüm insanların bir  bütün olarak, birlikte hareket etmemiz gerektiğini, asla ayrıştırıcı ve düşmanca  tavırlar içinde bulunmaması gerektiğini belirtmiştim. Teröristlerin bu algıya  hizmet edebileceği, ülke içerisinde her yerden kişilerin olabileceğini, bunlara  örnek olarak Cihangir, Nişantaşı, Etiler, Trabzon, Adana gibi isimleri zikrettim.  TBMM'yi de içindeki terör kapsamında, üyelikleri de düşürülen milletvekillerini  de kastederek bu şekilde söylemiştim. Verilen yerlere özgü birebir oraları hedef  göstermiş gibi bir durum söz konusu değildir."

Ahmet Keser, "Benim asla belli bir gruba, kişilere yönelik yönelik  olarak öldürme, onlara karşı suç işleme, onları tehdit etme, ülkeyi kaos ortamına  sürükleyecek herhangi bir olayı kastetmem asla söz konusu değildir." ifadesini  kullandığı belirtildi.

Bununla ilgili biraz sert bir üslupla, dikkat çekici bir örnekle  TSK'nın asla sivillere silah doğrultmayacağını, sivilleri öldürmeyeceğine vurgu  yaptığını dile getiren Keser'in, "Aynı düşünmesek de farklı düşüncede olan  insanların durumlarını eleştirmekle birlikte asla onlara yönelik herhangi bir suç  işlenmesini tasvip edici, teşvik edici bir durumum söz konusu olamaz.  Eleştirilerimin ABD'nin kiralık katillerinin sosyal medya hesaplarına ve bu tür  paylaşımlara yönelik olduğunu yayında da belirttim. ABD'nin kiralık katilleri  olarak da dediğim şu anda Afrin'de Silahlı Kuvvetlere karşı savaşan PKK/YPG terör  örgütleridir. Program içerisinde bazı cümleler ve kelimeler cımbızla ön plana  çıkarılarak benim hakkımda yapılan algı operasyonudur. Kesinlikle ayrıştırıcı  değil, aksine birleştirici, bu harekata destek vermek için yapılmış bir  programdır. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum." dediği kaydedildi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nca iki ayrı suç duyurusu üzerine  başlatılan soruşturma kapsamında, Ahmet Keser hakkında, "basın yoluyla halkı kin  ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle  cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Küçükçekmece Asliye Ceza  Mahkemesi, iddianameyi kabul etmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »