17 Aralık 2018, Pazartesi

Davos'ta konuşan ilk ABD Başkanı yuhalandı

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'na 2000 yılında Bill Clinton'dan sonra katılan ilk ABD Başkanı olan Donald Trump, konuşmasında yalan haber medyasından söz edince yuhalandı.

26 Ocak 2018 Cuma 20: 9
Davos'ta konuşan ilk ABD Başkanı yuhalandı
ABD Başkanı, alametifarikası haline gelen 'kötü niyetli, tekinsiz, yalan haber yapan medya' söylemini liberal, küreselleşmeci dünyanın ileri gelenlerinin toplandığı Davos'ta tekrarlayınca yuhalamalarla karşılandı.

'İŞ ADAMIYKEN MEDYA İLE ARAM İYİYDİ'
?Forumun kurucusu Klaus Schwab'la soru-cevap bölümünde iş adamı olarak tecrübelerinin kendisini ABD başkanlığına nasıl hazırladığı sorusunu yanıtlayan Trump, yakın geçmişte başkan seçilen işadamı olmadığını, kendisi New York'ta emlakçılık yaparken haber medyasından iyi muamele gördüğünü, ama siyasete atıldığında bu tutumun değiştiğini anlattı.

'KİRLİ, ALÇAK, KORKUNÇ, YALANCI MEDYA'
Trump'ın ''Basının ne kadar kirli, ne kadar alçak, ne kadar korkunç, ne kadar yalancı olabileceğinin siyasete girene dek farkında değildim'' sözleri, en üst düzeyden yüzlerce delegenin bulunduğu salondan yuhalama ve ıslıklamaların yükselmesine yol açtı.

'ÖNCE AMERİKA DEMEK DEĞİL Kİ AMERİKA TEK BAŞINA'
Davos, 18 yıl aradan sonda gelen ABD Başkanı'ndan küreselleşmeci Bill Clinton'ın tam tersi bir konuşma da dinledi. Trump söze ''Amerikan halkının çıkarlarının temsilcisi olarak buradayım'' diye başladı, ''Ben her zaman 'Önce Amerika' diyeceğim. Ama bunu demek 'Amerika tek başına' anlamına gelmez'' diye devam etti. Daha iyi bir dünya inşa etmek için Amerika'nın ortaklığa hazır olduğu güvencesi sundu.

'ABD'YE YATIRIM YAPIN'
Dünyanın güçlü ve müreffeh bir Amerika'nın yeniden canlanışına tanıklık ettiğinden söz eden Trump, Amerika'nın iş yapmaya, ticaret yapmaya açık olduğunu ve tekrar rekabetçi hale geldiğini öne sürdü.

''Buraya basit bir mesaj vermeye geldim. İşinizi, istihdamınızı, yatırımınızı ABD'ye getirmek için bundan daha iyi bir zaman hiç olmamıştı'' iddiasında bulunan Trump, yurttaşları, tüketicileri korumaya yönelik regülasyonları bir bir kaldırmasını da ''Regülasyon gizli vergidir'' sözleriyle savundu.

'YAĞMACI, TALANCI TİCARET'
Serbest ve açık ticaretin bazı ülkeler tarafından suistimal edilmesi halinde diğerlerinin zarar görmesi pahasına var olamayacağını dile getiren Trump, ticaretin adil ve mütekabil olması gerektiğini, 'yağmacı, talancı' ticari uygulamaların piyasaları bozduğunu söyledi. ''ABD adil olmayan ticari uygulamalara artık göz yummayacak'' dedi.

EN SON CLİNTON KATILMIŞTI
Davos'a ABD Başkanı sıfatıyla en son 2000 yılında Bill Clinton katılmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »