Davutoğlu Başbakan, Hakan Fidan Dışişleri Bakanı...

Yeni Şafak Gazetesi yazarı ve Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi, AK Parti içinde konuşulan "Erdoğan sonrası" senaryoları yazdı

4 Haziran 2014 Çarşamba 7: 0
Davutoğlu Başbakan, Hakan Fidan Dışişleri Bakanı...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e aday olması durumunda Abdullah Gül isminin Başbakanlık için geçtiğini söyleyen Selvi, Ahmet Davutoğlu'nun başbakan olması durumunda ise Dışişleri koltuğuna MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın geçme ihtimalinin olduğunu yazdı. 

Selvi ayrıca Başbakan Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın da yeni formülde başbakan yardımcılığı görevini üstlenebileceğini belirtti.

ERDOĞAN KİMİ İŞARET EDERSE


Abdülkadir Selvi AKP'de konuşulan formülü şöyle anlattı:

Abdullah Gül dışındaki isimlerin hepsi bir puan ya da yarım puanla birbirini takip ediyor. Bir anlamda eşitler arasında bir yarış olacak. Bu durumda Başbakan kimi işaret ederse, AK Parti'nin başına eşitlerden biri geçecek.

DAVUTOĞLU BAŞBAKAN OLURSA...


Ancak bir boşluk oluşmaması için geliştirilen formülün adı, 'Güçlü Kadro.' Örneğin Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olduğu bir modelde; 'Abi' olarak Bülent Arınç'ın başbakan yardımcısı olduğu, Numan Kurtulmuş'un kabineye girdiği, Yalçın Akdoğan'ın başbakan yardımcılığı görevini üstlendiği, parti yönetimi ve mevcut kabineden seçilen isimlerle birlikte kabinenin takviye edildiği bir model bu.

MİT MÜSTEŞARI FİDAN DIŞİŞLERİ BAKANI


Bunun bir de sürprizi var. Ahmet Davutoğlu Başbakan olursa Dışişleri Bakanlığı'na kim getirilecek? MİT Müsteşarı Hakan Fidan ismi ön plana çıkıyor bu noktada. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğu taktirde MİT, Hakan Fidan'a bağlı olmayı sürdürecek."OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »