Davutoğlu: "Kerkük için tedbirler alındı"

Başbakan Davutoğlu dün geceden beri Kerkük'te artan IŞİD saldırıları üzerine 'bazı tedbirler alınmasının icap ettiğini' söyledi. Başbakan bu tedbirlerin içeriğini ise açıklamadı.

27 Kasım 2014 Perşembe 4:30
Davutoğlu: "Kerkük için tedbirler alındı"
Şanlıurfa'yı ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ın Kerkük kentinde salı gecesinden bu yana artan IŞİD saldırılarına değindi. Kentteki durumla ilgili Irak Başbakanı Haydar İbadi ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yle telefonda görüştüğünü belirten Davutoğlu, "Biliyorsunuz dün gece Kerkük'te IŞİD saldırıları olağanüstü arttı, bunun üzerine bugün bazı tedbirler alınması icap etti" dedi.

Başbakan bu tedbirlerin ne olduğu konusunda ise ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Irak'ın kuzeyindeki çatışmalar Kerkük kentinin 12 kilometre güneyindeki Mektep Halid ve Telelverde bölgesinde, peşmergeyle IŞİD arasında devam ediyor. IŞİD'in havan toplarının vurduğu boru hattında yangın çıkmıştı.

Kerkük Peşmerge Bölge Komutanı Vesta Resul, çatışmaların sabah saatlerinde oluşan sisten yararlanmak isteyen IŞİD mensuplarının saldırısı sonucu çıktığını, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da örgüt hedeflerini vurarak peşmergeye destek olduğunu söylemişti. Resul çatışmalarda 20 IŞİD mensubunun öldürüldüğünü belirtmişti.

10 Haziran'da IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinin ardından Irak ordusu birçok bölgeden çekilmiş, Irak ordusunun boşalttığı Kerkük kentine ise peşmerge girmişti. Son haftalarda IŞİD'in Kerkük'te peşmergeye yönelik saldırıları arttı.

IŞİD, Ağustos ayında Kürt bölgesine doğru saldırıya geçmiş ve Sincar, Telafer, Mahmur gibi bölgeleri ele geçirmişti. Peşmerge birlikleri ABD uçaklarının hava desteğiyle de bazı bölgeleri IŞİD'den geri almıştı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »