​Davutoğlu, TÜRGEV'in Kız Öğrenci Yurdu açılışını yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Moralızade Leyla Hanım Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Yurdu'nun açılışını yaptı.

25 Aralık 2014 Perşembe 16:44
​Davutoğlu, TÜRGEV'in Kız Öğrenci Yurdu açılışını yaptı
Davutoğlu, açılış öncesinde yaptığı konuşmada, Edirne'de çok müstesna bir gün yaşadığını söyledi.

Sabah Selimiye Camisi'nin çarşısında ahilik geleneğini yaşadıklarını belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:
"Ayrıca medrese ve külliyeleriyle ilim irfan yuvası olmuş Edirnemiz. Bugün burada birçok toplantıda ve merasimde bir araya geldik ama en güzeli en anlamlısı burada kız öğrencilerimiz için yapılan bu güzel yurdun açılış merasimi oldu. Biraz önce de İlim Yayma Cemiyeti'nin erkek öğrencileri için açtığı yurtta beraberdik. Tabii o da çok güzel bir hizmet ama kız öğrencilerimiz bizim gözümüzün nuru, başımızın tacı. Onların en iyi şartlarda eğitim görmeleri hepimizin üzerinde bir borçtur."

Davutoğlu, 7 yıl boyunca yurtta kaldığını, bu nedenle yatılılık ve yurt hayatının ne anlama geldiğini bildiğini ifade etti.

Öğrencilerin TÜRGEV'in kendilerine sunduğu yurtta sadece kalmayacağını, çok güzel dostluklar da kuracağını dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Ailelerinden çok paylaştıkları arkadaşlarıyla ve kardeşleriyle geleceğimize, güzel Türkiyemizin aydınlık geleceğine birlikte yürüyecekler. Ülkemizin her bir köşesinden, yurt dışından gelen öğrencilerimiz gelecek istikbalini burada görecekler. Öğrencilerimiz inşallah bu yurtları şenlendirecekler, Edirne'yi şenlendirecekler. Şimdiden gözlerinde mutluluğun izlerini görüyorum. Allah sizlerin gözlerindeki bu ışıltıyı hiç yok etmesin. Her zaman sizleri her anlamda daimi, ezeli ve ebedi kardeş eylesin."

"Moralızade Leyla Hanımefendi bir şair"

Yurdu yaptıran hayırseverlere teşekkür eden Davutoğlu, "Moralızade Leyla Hanımefendi bir şair hanımefendi olarak sizlere de güzel bir örnek olsun. İnşallah bu güzel kızlarımızın arasından mütefekkirler, aydınlar, şairler hepsi kendi değerlerimizden çok güzel eserler ortaya koyacak öncü isimler çıkacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Edirnemize ve güzel yavrularımıza hayırlı olsun diyorum" dedi.

Davutoğlu, yurtta kalan kız öğrencileri, töreni apartmanlarından izleyen vatandaşlara emanet etti, yaşlı bir kişiye de öğrencilerin her bayramda elini öpmeye geleceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Davutoğlu ve beraberindekiler kurdele keserek yurdun açışını gerçekleştirdi.

Açılışa, Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, TÜRGEV yetkilileri, hayırseverler ve öğrenciler katıldı.
Öğrenci yurdu


Yedi katlı ve 157 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu içinde, konferans salonu, kütüphane, mescit, spor salonu, etüt ve atölye odaları bulunuyor. Yurttaki daireler, apart 1+1 şeklinde hizmet veriyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »