Davutoğlu'ndan flaş açıklama...

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı, yaklaşık 6.5 saat sürdü. Toplantı sonrası bir ilk yaşanıyor, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yerine Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklama yaptı...

17 Şubat 2015 Salı 4:16
Davutoğlu'ndan flaş açıklama...
“Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası 6 bakanımla birlikte Pakistan’a gidiyoruz. Acelemiz olduğu için Sayın Bülent Arınç açıklama yapmadan buraya geldik. Bakanlar Kurulu’nda pek çok konu ele alındı. Kaybettiğimiz Özgecan Arslan’ın nezdinde kadına şiddet konusu gündeme geldi. Hiçbir değerin kabul etmeyeceği vahşice, barbarca bir saldırı vardır. O gün sadece Özgecan değil insanlık vicdanı katledildi. Toplumda bir duyarlılık oluştu. Özgecan’ın ölümüyle ortaya çıkan bu ortak bilinçle belki de pek çok kadının hayatı kurtulacak.”

''BEDELLİ askerlik BAŞARILI BİR UYGULAMAYDI''
“Özgecan'ın failleri kısa sürede yakalandı. Adaletin failleri en sert şekilde mukabelede bulunacağına inanıyorum. Bu bir zihniyet ve ortak kültür meselesi. Kadına yönelik şiddet konusunda etki analizi yapılmasını kararlaştırdık, yeni eylem planı çıkaracağız. Bir kez daha acılı ailemize taziyelerimi sunuyorum ve onurlu, vakurlu duruşları için 70 milyon adına teşekkür ediyorum. Yine ele aldığımız hususlardan birisi de biliyorsunuz bedelli askerlik uygulaması bitti. Başarılı bir uygulama olduğu bilgisi sunuldu. 203.837 kişi bedelli askerlikten yararlandı. 3 milyar 632 bin TL bedel ödendi. İç Güvenlik Paketi 6-7 Ekim Olayları nedeniyle gündeme gelmiştir. Güvenlik özgürlüklerin olmazsa olmaz şartıdır. Güvenliğin olmadığı yerde özgürlüğün de ihlal edildiğini Suriye’de, Irak’ta, Ukrayna’da görüyoruz. Bu yasaların hepsi AB standartlarında yasalardır. Buradan hareketle Meclis çalışmalarının kesinlikle bir gerginlik ortamına dönüşmemesi gerekmektedir. Muhalefet için muhalefet etmek gibi bir amaç varsa Ak Parti buna boyun eğmez. Bütün partilerimizin konuya sağduyu ile yaklaşıp bu yasanın geçmesi için destek vermesi gerekiyor.”

KADINA YÖNELİK ŞİDDET YASASI
Bu öylesine derin bir vahşet ki, Özgecan hepimizin kızıdır. Böyle bir suçun hiçbir şekilde karşılığı yeterli değildir. Verilen ceza en kuvvetli ceza olacaktır. Yaptığımız düzenlemelerle cezanın yaptırımını ağırlaştırdık. Hükümet olarak gereken adımı atacağız. Toplumun her katmanında kadına karşı şiddeti, her türlü şiddetin yok olması için çalışacağız.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »