Davutoğlu'ndan Rusya'ya sert çıkış!

Başbakan Ahmet Davutoğlu "Siyasi çözüm için Rusya ile İran ile konuşmaya hazırız." dedi.

7 Ekim 2015 Çarşamba 12: 0
Davutoğlu'ndan Rusya'ya sert çıkış!
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan gündeme dair son dakika açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından önemli bölümler

"Suriye krizi, bir ülke krizi olarak başladı, bir ülkenin kendi içinde halkına karşı zalimce davranan bir yönetimin ortaya çıkardığı bir kriz olarak, sonra terörün, terör örgütlerinin de müdahil olduğu ve terör örgütlerinin de oluşturduğu tehditle birlikte bir bölgesel krize dönüştü. Bir ülke krizinin bölge krizine dönüşmesinde en büyük pay açık söyleyeyim, bu zalim yönetim kadar o aşamada herhangi bir hususta anlaşamayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmuştur."

"Sınır güvenliğimiz ve hava sahası güvenliğimiz bağlamında hiçbir şekilde taviz vermeyiz. Bu konuda herkesin, kendi sınırlarına saygı duyan her ülkenin Türkiye'nin sınırlarına saygı duymasını bekleriz, Türkiye'nin hava sahasına saygı duymasını da bekleriz."

Türkiye-Rusya ilişkileri çok önemlidir. Bu ilişkileri korumak hepimizin önceliğidir. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın Moskova ziyaretinde ve benim New York'ta Putin'le görüşmemde bu hususlar dikkate alındı. Siyasi çözüm alanında her ülkeyle konuşmaya hazırız. Ama sınırımızın güvenliği konusunda, masum Suriye halkının talepleri konusunda ilkesel bir tutumumuz var.

"Bu hava akımları (Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları) DAEŞ'e karşı yapılmıyor. 57 hava akımı yapılmış Rus hava güçleri tarafından, bunun 55'i ılımlı muhalefete karşı, sadece ikisi DAEŞ'e karşı, bize gelen askeri bilgilere göre. Eğer DAEŞ'e karşı mücadele edilecekse hep beraber edelim. Ama eğer Türkiye sınırlarına yakın bir yerde yeni mülteci akımlarına yol açacak şekilde sivil halka ve ılımlı muhalefete karşı bir harekat yapılıyorsa, işte o zaman hepimizin oturup konuşması gereken çok ciddi bir mesele var demektir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »