DEAŞ militanlarının şeytani Musul planı ortaya çıktı!

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, "DEAŞ terör örgütü militanları, saç ve sakallarını kesip maske takıyor, hapishaneleri boşaltıyor ve şehrin bazı bölgelerinde hendek kazarak girişleri engelliyor." dedi.

6 Kasım 2016 Pazar 19: 4
DEAŞ militanlarının şeytani Musul planı ortaya çıktı!
Bir program için Bartın'a gelen Tütüncü, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Irak güçlerinin Musul'u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonun  devam ettiğini söyledi.

Musul'un 15 kilometre güneyindeki Hammam el-Alil nahiyesinin DEAŞ'tan  temizlendiğini belirten Tütüncü, "Şehrin iç bölgelerine kaçan terör örgütü  üyeleri yeni taktikler geliştirildi. Musul operasyonu, başladığı günden beri  bazen hızlanarak bazen yavaşlayarak belli bir seyirde devam etmektedir." diye  konuştu.

"DEAŞ terör örgütü militanları, saç ve sakallarını kesip maske  takıyor, hapishaneleri boşaltıyor ve şehrin bazı bölgelerinde hendekkazarak  girişleri engelliyor." ifadesini kullanan Tütüncü, terör örgütü üyelerinin son 4  gündür maske kullanmaya başladığını anlattı.

KENDİLERİNİ KAMUFLE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Tütüncü, "DEAŞ terör örgütü ilk Musul'a girdiğinde 2014 yılında maske  kullanmış, sonra bunu bırakmıştı. Ancak son aldığımız bilgiler, artık saç ve  sakalı normal hale getirip, maske kullanmaya başlamışlar. Bu da şunu gösteriyor,  Irak Ordusu bölgeye yaklaştıkça bunlar artık halkın arasına karışarak kendilerini  kamufle etmeye çalışacak." değerlendirmesinde bulundu.

CANLI BOMBA EYLEMLERİ YAPMAK İÇİN

Örgüt üyelerinin, tanınmamak için bu yönteme başvurduğunu belirten  Tütüncü, "Bu, ordu girdiğinde de birtakım tehlikelerin devam edeceğini  gösteriyor. Diğer bölgelerde de bu böyle oldu. Bunlar halkın arasına karışıp,  izlerini kaybettirip daha sonra canlı bomba eylemlerine veya başka eylemlere  girişmek içindir." dedi.

DEAŞ'ın Musul'daki direnişi güçlendirmek için hapishanelerde yatan  mahkumları serbest bıraktığını dile getiren Tütüncü, şunları kaydetti:

"Bunları Musul halkının diğer gençleriyle birlikte ertesi gün camilere  çağırarak 'Biz güçlüyüz, direneceğiz, dayanacağız, karşıdaki güç sadece bir  gösteridir, Musul'a giremeyecekler, Allah yolunda cihat ediyoruz' gibi birtakım  telkinler, moral ve motivasyon aşılamaya çalışıyorlar. Ama aldığımız bilgilere  göre buna halkın büyük bir kesimi fazla ilgi göstermemiş.  DEAŞ'tan temizlenen  baraj bölgesi peşmerge kontrolü altında. Hasar gören kısımlar ise Amerika tarafından her gün beton pompalanarak güçlendiriliyor. DEAŞ'ın oraya yaklaşmaması  için çok ciddi tedbirler alınmış. O bölge daha önce DEAŞ'ın elinden  kurtarılmıştı. Peşmergenin korumasında ama Amerika'nın gözetimi altında."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »