23 Temmuz 2018, Pazartesi

Demirtaş: Kürt olduğumu 17 yaşında öğrendim

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Paris'te düzenlenen konferansta neden Türkçe konuştuğunu açıkladı ancak sözleri pek tatmin edici olmadı

14 Kasım 2013 Perşembe 7: 0
Demirtaş: Kürt olduğumu 17 yaşında öğrendim
Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Kaynayan Ortadoğu'da Kürtlerin Durumu" başlıklı konferansta konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konferansta neden Türkçe konuştuğunun sorulması üzerine "Ben 17 yaşında Kürt olduğumu öğrendim. Ailem 17 yaşıma kadar Kürt olduğumuzu sakladı'' dedi.

Fransa'nın Ulusal Meclisi'nde Kürt sorununa ilişkin düzenlenen Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu üyesi François Asensi'nin ev sahipliğinde Ulusal Meclis'e bağlı Victor Hugo salonunda konferans düzenlendi.

"AİLEM 17 YAŞIMA KADAR KÜRT OLDUĞUMUZU SAKLADI"

Konferansta konuşan Demirtaş'a neden Kürtçe yerine Türkçe konuşmayı tercih ettiği soruldu. Selahattin Demirtaş soru üzerine şunları söyledi:

"Ben 17 yaşında Kürt olduğumu öğrendim. Ailem 17 yaşıma kadar Kürt olduğumuzu sakladı, Türkiye'deki baskılardan dolayı. Bugün Türkiye'nin en büyük Kürt partisinin eş genel başkanıyım. Konuşmamı tabi ki Kürtçe yapabilmeyi çok isterdim. Ama 20 yıldır Türkçe eğitim aldım. Bugün halkımın derdini ve sorunlarını hangi dilde en iyi anlatabiliyorsam o dili konuşuyorum. Ama ümit ediyorum ki yakın zamanda hem anadilim lehçem olan Zazaca'da hem de Kürtçe'nin Sorani ve Kurmançi lehçesinde konuşabilecek aşamaya geleceğim. Çünkü hızlı bir şekilde öğreniyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Bu benim utancımdan ya da çelişkimden çok Türkiye'deki Kürt sorununun hazin bir tablosudur. Demirtaş, Kürt ve Kürdistan gerçeğinin kabulünü evrensel insan hakları değerleri çerçevesinde talep ederken, konjonktürel olarak da bu talebin son derece meşru koşullarının oluştu. Biz torpil beklemiyoruz.Kürt ve Kürdistan gerçeği artık inkar edilmez bir şekilde yeniden ortaya çıkmıştır. Bu kimlik statüsünü, kendi öz gücüyle ortaya çıkarmayı başarmıştır."


"TÜRKİYE'DE SÜRECİN İLERLEMESİ İÇİN AB ÜLKELERİNİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ"


Avrupa Birliği ve üye ülkelere de Kürt politikalarını revize etmeleri yönünde çağrıda bulunan Demirtaş, Avrupa'nın 100 yıldır izledikleri politikaların artık işlemez hale gelidiğini savundu. Demirtaş, Fransa, Almanya gibi Avrupa'nın güçlü büyük devletlerinden evrensel insan hakları değerlerine riayet etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, "Fransız hükümetinin bu gerçekleri dikkate alan bir politika izlemesini bekliyoruz. Şu anda ciddi bir barış arayışı var, ciddi bir ateşkes var, silahlar tümden durmuş, PKK silahsızlanmaya hazır olduğunu söylüyor. Ama AB ve üye ülkelerinden Kürtlerin haklarını savunma noktasında güçlü, kararlı bir destek henüz görmüş değiliz. Türkiye'de sürecin ilerleyebilmesi için en büyük destek budur" diye konuştu. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »