Demirtaş: Lice'deki komutan görevden alınsın

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olayla ilgili değerlendirmede bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, karakol komutanının görevden alınması gerektiğini savundu. Demirtaş, halka provokasyona karşı dikkatli olmaları konusunda çağrıda bulundu.

29 Haziran 2013 Cumartesi 22:17
Demirtaş: Lice'deki komutan görevden alınsın
Barış ve Demokrasi Partisi (BP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bulunan bir jandarma karakolunun kalekola dönüştürülmesini protesto eden grupla güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışma sonucu bir kişinin öldüğü olayı değerlendirdi. Demirtaş, olayla ilgili sorumluların ortaya çıkarılmasını isterken “Hükümet provokasyon olduğuna inanıyorsa, karakol komutanını görevden alması gerekir. Ateş emrini veren göstericiler değil. Ateşli silah kullanan tek grup güvenlik güçleridir. Provokasyonu yapan komutan, güvenlik güçleri, kimse görevden alsın” dedi.

BDP Genel Başkanı Demirtaş, bir televizyona yaptığı açıklamada, yeni karakol inşaatını köylülerin protesto ettiğini, insanları demokratik haklarını kullanabilmesi gerektiğini söyledi.

BDP olarak bu süreci insanlar özgürce fikirlerini ortaya koyabilsin diye desteklediklerini kaydeden Demirtaş, bu dönemde 134 yeni karakol yapımına başlanmasının mantığının olmadığını savundu. Selahattin Demirtaş, "Mademki sürece güveniyoruz, barışı getireceğiz bu topraklara ve hükümet bu konuda ciddi hazırlık içerisinde olduğunu söylüyorsa, somut olarak görmüş değiliz ama, 134 yeni karakola parasını niye yatırıyor? Köyün altyapısı, suyu kanalizasyonu yok. Fakat 2 karakol yapılıyor. O yatırım yapılacağına bundan sonra alt yapı, üstyapı yatırımları yapılmalı" diye konuştu.

Eğitime, istihdama dönük yatırımlar olması gerektiğini kaydeden Demirtaş, şöyle devam etti:

"BDP olarak hükümetin bu politikalarını elbetteki eleştireceğiz. Biz partililerimize ilk dakikadan beri dikkatli olmalarını, provokasyona gelmemeleri çağrısını yapıyoruz. Protesto bir haktır, devletin bunun önünü açması lazım. Engelleyici bir tutum içerisinde olmamalıdır. Lice'de insanlar arkalarından vurulmuştur. Karakol  inşaatlarının ne acelesi var? Bu kritik süreçte partililerimiz demokratik haklarını kullanacaktır ama provokasyonlara karşı dikkatli olacaktır. Bütün halkımıza ve herkese dikkatli olmalarını, provokasyonlara karşı duyarlı olmaları çağrısı yapıyorum. Asıl provokasyonlarını önleyecek şey hükümetin sağduyulu açıklamaları ve bu konuda sürecin ilerlemesine dönük somut pratik adımlar olacaktır. Provokasyonları önlemek hükümetin ve devletin görevidir. Halkı provokatörlükle suçlamak hükümete yakışmaz. Sağduyu isteniyorsa, hukuk işletilmelidir. İnsan haklarına saygılı olunmalıdır. Süreç işletilmek isteniyorsa, hükümet olayın üzerine gitmelidir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »