Deniz Baykal'ın durumu ile ilgili son dakika açıklaması!

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın yoğun bakımdaki tedavisi 4'üncü gününde devam ediyor. 72 saatlik kritik süreyi atlattı.Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumu ile ilgili, "Beklenen gelişmeler olumlu ve inşallah daha güzel olacak" dedi.

19 Ekim 2017 Perşembe 20:13
Deniz Baykal'ın durumu ile ilgili son dakika açıklaması!
Geçtiğimiz Pazartesi günü yüksek ateş ve solunum sıkıntısı nedeniyle Sabahın erken saatlerinde Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nde tedaviye alınan CHP Eski Genel Başkanı ve AntalyaMilletvekili Deniz Baykal'ın yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Beyine giden ana damarlarından birinde tıkanıklık olduğu belirlenen ve 4 günde 3 kez ameliyat edilen Baykal, ilk operasyondan sonraki 72 saatlik kritik dönemi atlattı.

Tedavisine uyutularak devam edilen Baykal, bugün saat 08.45'de tomografiye girdi. Tomografi sonuçlarının bir önceki güne göre daha iyi olduğu öğrenilirken, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in saat 12.45'te doktorlarla değerlendirme toplantısı yaparak tomografi sonuçlarını değerlendireceği ve ardından Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağı ifade edildi.

UMUTLANDIRAN BULGULAR VAR!

Deniz Baykal'ın sağlık durumu hakkında, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş açıklama yaptı. Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş,  "Yaşamsal bulguları Deniz Bey'in iyi, hepsi kontrol altında. Nörolojik  bulgularında iyiye doğru dönüş var. Düne göre kıyaslayacak olursak daha iyi  durumda. Tomografi bulguları yine dünkü tomografiye göre daha iyi durumda. Bunlar  da bizim umudumuzu yükselten, bizi sevindiren bulgular." dedi.  İbiş, eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz  Baykal'ın tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi'nin bahçesinde bekleyen  gazetecilere, saat 08.45'te yapılan tomografi sonrasında gerçekleştirilen  değerlendirme toplantısının ardından, Baykal'ın son durumuna ilişkin bilgi verdi.   Baykal'ın hastanelerine gelişi itibarıyla 72 saatin dolduğunu ifade  eden İbiş, bu saatlerin çok önemli ve kritik olduğunun belirtildiğini anımsattı.  İbiş, bu süreçte komplikasyonların olabileceğini, bunların da başında kanama ve  ödemin geldiğini anımsatarak, bu süreçte en üst düzeyde bunların yaşandığını dile  getirdi.

  Şiddetli ödem ve kanama ile karşılaşıldığını aktaran İbiş, "Ancak son  24 saatir, aslında dünkü açıklamamızda da ipuçlarını vermiştik, bu bulgularda  herhangi bir ilerleme olmadığını, tam tersine bir gerileme olduğunu sizlerle  paylaşmak istiyorum." diye konuştu.

'UYUTULUYOR'

 Prof. Dr. İbiş, bu sonucun, hekimlerin zamanında yaptığı cerrahi ve  tıbbi müdehalelerle elde edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:  "Ciddiyetini yine koruyor ancak şunu özellikle belirteyim ki kötüye  gidiş yok. Yaşamsal bulguları Deniz Bey'in iyi, hepsi kontrol altıda. Nörolojik  bulgularında iyiye doğru bir dönüş var. Düne göre kıyaslayacak olursak daha iyi  durumda. Tomografi bulguları yine dünkü tomografiye göre daha iyi durumda. Bunlar  da bizim umudumuzu yükselten, bizi sevindiren bulgular. Tekrar ediyorum, kötüye  gidiş yok, tam aksine bizi umutlandıracak olumlu, iyi bulguları elde ediyoruz.

  Uyutulma işlemi devam ediyor. Beynin kendisini koruyabilmesi için  uyutulma işlemi çok önemli, bu devam ediyor ve devam edecek. Yine cihazlı solunum  desteği ve beynin korunma tedavisi uygulaması da devam ediyor."

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak ilgili branşta, dünyadaki son  gelişmeleri takip eden ve uygulayan bir hastane olduklarını, dünyanın en iyi  kliniğindeki uygulamaların burada da yapıldığını vurgulayan İbiş, alanda hiçbir  eksiklerinin olmadığını söyledi.  Prof. Dr. Erkan İbiş, "Bunların hepsi Deniz Bey için de uygulanıyor.  Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Süreç içerisinde Deniz Baykal Bey'in oğlu  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ataç Baykal da karar süreçlerimizin hepsinin  içerisinde, her toplantımızda burada. Dolayısıyla o da uygulamaların, tedavi  çabalarının ne kadar yüksek düzeyde olduğunu görüyor. Bunu da kendisi özellikle  iletmemizi istedi." diye konuştu.

OLUMLU GELİŞME VAR!

 Uyandırılma sürecinde iletişim kurulup kurulmadığının sorulması  üzerine İbiş, "Nörolojik muayeneleri görebilmek için uyandırılıyor. Bizim  uyandırma için kullandığımız ilaçlar kesiliyor" dedi. Nörolojik bulguların ancak uyandırıldığı zaman görülebildiğine dikkati  çeken İbiş, Baykal'ın ardından tekrak uyutulmasına devam edildiğini söyledi.   Uyandırıldıktan sonra hareket kabiliyetine ilişkin de muayenenin  yapıldığını aktaran İbiş, "Muayene yapılıyor. Onun için söyledim, nörolojik  bulgularında olumlu gelişmeler var diye. Bu nörolojik muayenedir ve olumlu  bulgular var." dedi.

  İbiş, Baykal'a gerektiğinde tetkik ve müdahale yapılacağını ancak bir  değişiklik olmazsa bugün için bir kez daha tomografi çekilmesinin planlanmadığını  vurguladı. Tüm bilgilerin şu an için geçerli olduğuna dikkati çeken İbiş, "Tekrar  ediyorum, daha sonraki süreçte ne gelişeçeğini elbette biz de gözlemleyeceğiz.  Ancak bugün için belirlenen ilave bir tomografi yok, yarın muhtemelen bir  tomografi yapılabilir." diye konuştu.

 Uyutulma sürecinde bulguların takip edileceğinin altını çizen İbiş,  uyutulma işleminin bulguların iyileşme düzeyine gelinceye kadar devam edeceğini  bildirdi. "Bundan sonraki kritik eşik uyandırılma aşaması mıdır?" şeklindeki  soru üzerine ise İbiş, "Kritik eşik diye bir kavram kullanamam. Çünkü, bizim  bütün amacımız, iyileşme bulgularını maksimum düzeyde görebilmektir. Onu da süreç  içerisinde görebiliriz. Onun için biz gün ve saat veremeyiz, hep beraber takip  edeceğiz." açıklamasında bulundu. Prof. Dr. İbiş, gün içinde ani bir gelişme olması halinde bunun  mutlaka basınla da paylaşılacağını belirterek, hastane yönetimi tarafından  yapılan bilgiler dışındaki bilgilere itimat edilmemesi gerektiğini bir kez daha  vurguladı.

 Deniz Baykal'ın "kafatasının bir kısmının alındığı ve özel bir  korumayla saklandığı" bilgisinin hatırlatılması üzerine ise İbiş, basıncın  azaltılması içi kafatasında belli bir bölümün açıldığını söyledi.  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Çağlar da bu soru  üzerine kafa içi basıncını azaltacak genişliğe sahip kemiğin kaldırıldığını ve  özel doku bankasında uygun tekniklerle korunduğunu anlatarak, "İyileşme  sürecinden sonra yerine konacak." dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »