Denizden balık yerine lahit çıktı

Antalya'nın Alanya ilçesinde denizden bu kez çıkana inanamayacaksınız. Denizden eski Roma dönemine ait olduğu sanılan lahitler çıktı. Herkes plaja koşarken lahitlerin çıkarılışı vatandaşlar tarafından an be an izlendi...

4 Temmuz 2012 Çarşamba 0:31
Denizden balık yerine lahit çıktı

Antalya'nın Alanya ilçesinde Justinianopolis Antik Kenti yakınlarında denizin dibinde, Roma dönemine ait olduğu sanılan 'Medusa' ve 'Eros' figürleriyle kaplı lahit bulundu. Yaklaşık 6 saat süren çalışmanın ardından denizden çıkarılan lahit, incelenmek üzere Alanya Müze Müdürlüğü'ne götürüldü.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER/ FOTO GALERİ

Alanya'nın Okurcalar beldesi Karaburun mevkiindeki dalış okulunda eğitmenlik yapan Hakan Güleç, yaklaşık 20 gün önce dalış yaptığı sırada üzeri kum ve kaya parçaları ile örtülü bir cisim gördü. Şezlong sanarak denizden çıkarmaya çalıştığı cismin 'lahit' olduğunu fark eden ve üzerindeki figürlerin fotoğrafını çeken Güleç, çektiği fotoğrafları Alanya Müze Müdürlüğü'ne götürerek bilgi verdi. Bölgede inceleme yapan yetkililer, M.S. 2 veya 3'üncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen lahdi bulunduğu yerden çıkararak Alanya Müzesi'nde sergilemeye karar verdi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ve arkeologlar, bir dalış ekibinin desteğiyle lahdin çevresindeki kum ve kayaları 6 saat süren çalışma sonunda temizledi ve lahit, özel bir vinçle denizden çıkarıldı.

Çalışmaları ilgiyle izleyen yerli ve yabancı turistler lahit çıkarıldığı sırada görevlilere alkış tuttu. Turistler tarihi eserin fotoğrafını çekmek için adeta birbirleriyle yarıştı. 6 dalgıç ve vinç yardımıyla denizden çıkartılan lahit Alanya Müzesi'ne götürüldü. Lahdin üzerinde yazı ve figürler bulunduğunu belirten Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, "Eserin 3 tarafı yüksek kabartmayla işlenmiş. Oldukça iyi bir lahit. Alanya Müzesi çok güzel bir eser kazandı. Üzerindeki 'Eros' ve 'Medusa' figürlerinden Roma Dönemi'ne ait olduğu görülüyor. Yazıtlar ve figürler incelenince kime ait olduğu belirlenebilir" dedi.

Alanya Müze Müdür Vekili Seher Türkmen de, eseri zarar vermeden denizden çıkardıklarını vurgulayarak, lahdin arkeologlar ve yazı uzmanları tarafından inceleneceğini söyledi. Türkmen, "Lahidin hangi döneme ve kime ait olduğu o zaman net olarak ortaya çıkacak" dedi. Eseri bulan dalgıç Hakan Güleç ise, "Önce şezlong sandım. Yanına kadar gidip üzerindeki kumu kaldırınca figürler olduğunu gördüm. Sualtı fotoğraf makinesiyle figürlerin fotoğrafını çekip müze yetkililerine bilgi verdim. Daha önce de bölgede bazı eserler bulmuş ve yine müze görevlilerine ulaştırmıştım" diye konuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »