Dere taştı, Edirne-Kırklareli yolu trafiğe kapandı!

Edirne ve Kırklareli'de dün gece başlayan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Aşır yağmur nedeniyle Oğlulpaşa Deresi'nin taştı,Edirne-Kırklareli karayolu trafiğe kapandı.Yağmurların yarına kadar süreceği duyuruldu.

17 Aralık 2017 Pazar 19:10
Dere taştı, Edirne-Kırklareli yolu trafiğe kapandı!
Marmar'da etkili olan yağmur velodas hayatı olumzu etkiliyor. Uyarılar peş peşe geliyor. Edirne'de  dün geceden itibaren etkili olan sağanak nedeniyle metrekareye 50 kilo yağış düşerken, cadde ve sokaklar kısa sürede göle döndü. Yağış sonrası bazı araçlar, yolda kalırken, bazı evlerin giriş katlarını da su bastı. Oğlulpaşa Deresi'nin taşması sonucu  Edirne-Kırklarelikarayolu trafiğe kapandı. 1'inci Murat Mahallesi'nde bulunan İlhami Ertem Caddesi ile Kocasinan Mahallesi'ndeki Sadık Ahmet Caddesi sağanak sonrası bir süre ulaşıma kapatıldı. Muammer Aksoy Caddesi'nde su birikintisine giren bir otomobil, yolda kaldı. İtfaiye, sürücüsünün de içinde mahsur kaldığı otomobili göle dönen yoldan çekerek, kurtardı. Bazı evlerin giriş katlarında su baskınları meydana geldi.

Meydan Mahallesi'nde oturan Ahmet Kastır, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) ile Edirne Belediyesi'nin apartmanları önünde çalışma yaptığını; ancak açılan çukurun kapatılmadığını belirterek, "Toprak zemini kapatmadılar. Dün geceden itibaren yağan yağmur nedeniyle hem kanalizasyon taştı hem de evimin içerisi su doldu. Dün geceden beri evden su çıkarıyoruz. Defalarca aramama rağmen kimse ilgilenmiyor. Evimin eşyaları, basan sular nedeniyle kullanılmaz hale geldi" dedi.Sağanağa hazırlıksız yakalananlar, yollarda zor anlar yaşarken, trafikpolisleri de su birikintisi oluşan caddelerde önlem alarak, sürücüleri uyardı.

METREKAREYE 50 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Edirne'de hava sıcaklığı 9 dereceye kadar düşerken, son 24 saatte metrekareye 50 kilo yağış düştü. Yarına kadar devam etmesi beklenen sağanağın salı günü yerini karla karışık yağmura bırakması bekleniyor.

KARAYOLU TRAFİĞE KAPANDI 

Sağanak nedeniyle, Edirne-Kırklareli karayolunun 11 kilometresinden  geçen Oğulpaşa Deresi taştı. Edirne Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik ekipleri, Edirne-Kırklareli  arası ulaşımın sağlandığı D-20 karayolunu 4. kilometreden itibaren trafiğe  kapadı. D-20 karayolunun geçtiği İskenderköy mevkisine güvenlik amacıyla şerit  çeken ve dubalar koyarak yolu kapatan ekipler, Kırklareli'ye gidecek araçları  Havsa ve Babaeski yoluna yönlendirdi.  Bu arada İskenderköy mevkisindeki ekili alanlar da taşkından zarar  gördü. Taşkın nedeniyle alçak kotta bulunan bazı evlerin bahçelerini ise su  bastı.

KIRKLARELİ'NDE SELE KAPILAN İŞ MAKİNESİ OPERASTÖRÜ KURTARILDI 

Kırklareli'nde, sabah saatlerinden itibaren sağanak  etkili oluyor. Zaman zaman şiddetini arttıran sağanak nedeniyle birçok cadde ve  sokakta su birikintisi oluştu. Yağış dolayısıyla bazı vatandaşlar otobüs duraklarına sığındı,  sürücüler ara sokaklardaki su birikintileri nedeniyle trafikte ilerlemekte güçlük  yaşadı.  Trafik ekipleri ve Kırklareli Belediyesi ekipleri de yaşanabilecek  olumsuzluklara karşı kent merkezinde çalışmalarını sürdürüyor.   Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, hava  sıcaklığının 12 derece ölçüldüğü kentte yağışın gün boyu devam etmesi bekleniyor.Kırklareli'nde etkili olan sağanak nedeniyle sele  kapılan iş makinesinin operatörü itfaiye ekiplerince kurtarıldı.  Sele kapılan iş makinesi de başka bir iş makinesinin yardımıyla  dereden çıkarıldı.Kentte yağış, etkisini sürdürüyor.

AKOM'DAN DA İSTANBUL'A UYARI GELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM)  internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kentte bu akşam fırtına ile aralıklı  yağmur öngörülüyor.Gece saatlerinde hava sıcaklığının 11 dereceye düşmesi beklenirken,  hızı 30-75 kilometreyi bulan rüzgarla metrekareye 10-20 kilogram yağış düşeceği  tahmin ediliyor.Ayrıca, hava sıcaklıklarının hafta başından itibaren hissedilir  derecede azalarak, mevsim normalleri civarına gerilemesi öngörülüyor.Pazartesi günü hava sıcaklığının 6-9 derece, parçalı ve çok bulutlu,  gece saatlerinde yağmurlu olması bekleniyor. Salı ve çarşamba günü de aralıklı  yağmur öngörülüyor. Perşembe günü de hava sıcaklığının 2-5 dereceye kadar  düşeceği tahmin ediliyor.Meteoroloji Genel Müdürlüğü de pazar günü öğleden sonra başlaması  öngörülen sağanak için, ani sel, su baskını ve ulaşımda aksama uyarısında  bulundu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »