15 Ağustos 2018, Çarşamba

Destek TÜBİTAK'tan

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Anadolu Üniversitesi (AÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerince, kar erimesinden ve yağmurdan oluşacak akımları 10 gün öncesinden tahmin ederek, barajlardaki su taşkınların önüne geçilmesini ve su miktarının yönetimini sağlayacak projeye,197 bin 600 liralık destek verdi.

28 Temmuz 2013 Pazar 20:36
Destek TÜBİTAK'tan

Devlet Su İşleri (DSİ) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğüyle (MGM) ortak bir çalışma ile yürütülecek proje hakkında AA muhabirine açıklama yapan proje yürütücüsü AÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aynur Şensoy, "Kar erimesi ve yağışlardan meydana gelen akımların önemli bir bölümü ilkbahar ve yaz aylarında oluşuyor. Bu dönemde, barajlara gelecek su miktarının gerçek zamanlı tahmin edilmesi büyük önem arz ediyor" dedi. 

“Dağlık Fırat ve Seyhan Havzalarında EPS ve Uydu Verileri ile Operasyonel Hidrolojik Tahmin Sisteminin Geliştirilmesi” başlıklı projenin amacının, kar erimesinin etkili olduğu dağlık alanlar için operasyonel akım tahmin sisteminin geliştirilmesi olduğunu ifade eden Şensoy, Mart 2013’te başvurdukları ve 197 bin 600 lira bütçeli proje önerilerinin, TÜBİTAK Çevre, Atmosfer, Yer ve Deniz Bilimleri Grubu (ÇAYDAG)  tarafından kabul edildiğini belirtti.

 Projenin 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğuna dikkati çeken Şensoy, bu projede dağlık ve karlı alan olarak öne çıkan Fırat ve Seyhan havzalarında yer alan,  devlet/özel sektör tarafından işletilen büyük barajların beslendiği pilot bölgelerin seçildiğini söyledi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »