Develi'ye keçi çiftliği kuruldu

Develi'ye "Halep Keçi Çiftliği" kuruldu

22 Temmuz 2013 Pazartesi 19:42
Develi'ye keçi çiftliği kuruldu
Develi ilçesinde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesi her geçen gün yeni uygulamaları beraberinde getiriyor.

Develi Satı köyünde besicilik yapan Zekeriya Akın 400 Halep keçisi alarak köye, keçi çiftliği kurdu. Yılda iki sefer yavrulayan ve her yavrulamada 2 ile 4 arasında yavru veren Halep keçisi, dünyada en çok et ve süt veren keçi ırkı olarak ön plana çıkıyor.

Dünya genelinde elliye yakın ülkenin Halep keçisi yetiştiriciliği yaptığını ifade eden Akın, süt keçisi ırkları arasında isminden çok sık bahsedilen keçi yetiştiriciliğinin yurt genelinde de hızla yayıldığını söyledi.

Halep keçilerinin özelliklerini sıralayan Akın, şöyle devam etti:

"Bu keçiler sıcak ve soğuk bölgelerde sorunsuz beslenebilme ve her bölgeye uyum sağlama özellikleri var. Genellikle bu keçiler koyu kestane renginde vücudu uzun kıllarla kaplı, kulakları uzun geniş ve sarkık 25-30 santimetre uzunluğundadır. Boyun altında 5-10 santimetre uzunluğunda küpesi bulunan, başı uzun, burnu biraz öne bükük, canlı ağırlığı erkeklerde  60-90 kilogram arasında, dişilerde ise  50-60 kilogram arasında olan keçilerdir. Günlük süt verimleri ise 2 ile 3 kilogram arasında değişebiliyor."

Keçilerde süt sağımının sağım ünitesi aracılığı ile yapıldığını belirten Akın, keçi sütünün dondurma yapımında tercih edildiğini ancak Develi ve civarında keçi sütünden yapılmış peynir tercihinin öne çıktığını bu nedenle elde edilen sütlerin işlenerek peynir yapmak suretiyle satışa sunduklarını belirtti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »