Devletin iki kurumu KHK ile kapatıldı

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 696 sayılı KHK ile Şeker Kurumu ve Alkol Piyasası kapatıldı.

24 Aralık 2017 Pazar 9:46
Devletin iki kurumu KHK ile kapatıldı
Şeker Kurumuna ve Şeker Kuruluna yapılmış olan atıflar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılmış sayıldı.

Ayrıca terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli  güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara  aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan 7'si dernek, 7'si vakıf, 2'si  gazete ve biri sağlık kuruluşu olmak üzere 17 kurum ve kuruluş kapatıldı.

Kapatılan kurumlar, Aliağa Yakamoz Hanımlar Derneği, Batı Anadolu  Teknik Elemanlar Federasyonu, Kapadokya Eğitim Akademisi Derneği, Fatih Gençlik  ve Spor Kulübü Derneği, Güleç Sevgi Evlerini Yaşatma ve Koruma Derneği,  Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği, Suriyeli Gençleri Geliştirme ve  Eğitme Derneği, Burhanettin Hayra Hizmet Vakfı, Hadimi Eğitim ve Kültür Vakfı,  Türk Eğitim Sağlık ve Çevre Vakfı, Turgutlu Eğitim Vakfı, Hacı Paşalar Eğitim ve  Kültür Vakfı, Uluslararası Hukuk ve Adalet Vakfı, Yusuf Cevat Başçı Eğitim ve  Kültür Vakfı, Akdeniz Gazetesi, Çınaraltı Gazetesi ve Özel İskenderun Kalp  Merkezi olarak sıralandı.

Bu kurum ve kuruluşlara ait taşınırlar ile her türlü malvarlığı,  alacak ve haklar, belge ve evrak ilgisine göre Hazineye veya Vakıflar Genel  Müdürlüğüne bedelsiz olarak devredilmiş sayılacak.

Bunlara ait taşınmazlar, tapuda resen Hazine veya Vakıflar Genel  Müdürlüğü adına, her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ayrı olarak tescil  edilecek. Bunların her türlü borçlarından dolayı hiçbir şekilde Hazineden veya  Vakıflar Genel Müdürlüğünden bir hak ve talepte bulunulamayacak. Devre ilişkin  işlemler ilgili tüm kurumlardan gerekli yardımı almak suretiyle Maliye Bakanlığı  tarafından yerine getirilecek.

Daha önce kapatılan Türk Genç İşadamları Vakfı ise 695 sayılı KHK ile  yeniden açıldı. Vakfın kapatıldığı KHK hükümleri, söz konusu vakıf bakımından tüm  hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ilgili kanun hükmünde kararnamenin yürürlük  tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılacak. Buna ilişkin işlemler,  ilgisine göre Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirilecek.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »