Dicle son yolculuğuna uğurlandı...

Ankara'daki katliamda yaşamını yitiren Dicle Deli'nin cenazesi İstanbul'da toprağa verildi. Cenazeye genç kızı tanıyan tanımayan pek çok kişi katıldı.

12 Ekim 2015 Pazartesi 19:33
Dicle son yolculuğuna uğurlandı...
Bakırköy Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Dicle Deli'de Ankara'daki katliamın kurbanları arasındaydı.
 
Cenazeye katılım çağrısı bir gün önce sosyal medya üzerinden yapıldı. O çağrıda ilk buluşma yeri, İstanbul Bakırköy’deki ‘Özgürlük Meydanı’ydı. Meydanda, sabahın erken saatlerinde toplanmalar başladı. Gelenler başları önünde, simsiyah kıyafetler içindeydi. Sınıf arkadaşları Dicle Deli'nin ailesinin yanından bir an olsun ayrılmadı.
 
Al Jazeera'nın haberine göre Dicle, yedi çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu. Siirt’ten İstanbul’a göç eden aile; önce Bakırköy, ardından da Avcılar’da yaşamaya başlamış. Babası bakırköy belediyesi’nde zabıta memuru. Anne ev hanımı.
 
Ortaokuldaki branş öğretmeni, zor bir çocukluk geçirdiğini, sınıftaki bazı çocukların kendisini dışladığını, kendisi ve kardeşleri için hep mücadele ettiğini söylüyor. 
 
Dicle Deli’nin tabutu başında abla ve kardeşlerinin yaktığı ağıtlar  adeta yürekleri dağladı. Bir ablasının "İsmin gibi akıp gittin Dicle" sözleri herkesi gözyaşlarına boğdu.
 
Baba Faik Deli, ayakta durmaya çalışmaktan yorgun. Gazetecilere verdiği röportajda kendisinin şans eseri kurtulduğunu söylüyor.

BARIŞ ÇIĞLIĞIMIZ DUYULSUN ARTIK
 
‘Ben kızımla birlikte gittim yürüyüşe. Ama ben kortej içinde arkadaşlarımla birlikte selamlaşmış olmasaydım. İki dakika sonra ben kızımın yanında olacaktım ve şu an karşınızda olmayacaktım. 
 
Orada gidenlerin hepsi birer Dicle. Onlar bizim onurumuz, kardeşimiz. Ben kızımın acısını nasıl hissediyorsam, orada yaşamını yitiren onurlu bir mücadele uğruna hayatını yitirenlerin hepsi birer Dicle’dir benim için. Acılarını yüreğimde hissediyorum. Bizim barış çığlığımızı birilerinin duyması lazım. Yeter artık, doymadınız mı kana, doymadınız mı bunca cana.’ Dicle Deli’nin cenazesi, namazın ardından Silivrikapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »