Din eğitimi ve oyun bir arada

Kütahya'da bir camide oyun odası oluşturularak hem yaz Kur'an kursuna katılan çocukların eğlenerek öğrenmesi hem de onların dini eğitim konusunda daha iyi motive olması sağlanıyor.

28 Haziran 2013 Cuma 23:31
Din eğitimi ve oyun bir arada
Akkent Mahallesi'nde bulunan İmam-ı Azam Camisi'nde, Diyanet İşleri Başkanlığının "Gel Bu Yaz Kuran'ı Gönlüne Yaz" sloganıyla yaz Kur'an kursu başlatıldı.

Caminin İmam Hatibi Ali Sakin Akaba, cemaatin desteğiyle oyun grupları temin ederek, iç bölümdeki odalardan birini oyun odasına dönüştürdü.

Yaz Kur'an kursuna katılan öğrenciler, teneffüslerde kaydırak, oyuncak at, salıncak, boyama etkinlikleri gibi imkanlardan yararlanarak daha iyi zaman geçiriyor.

Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl yaz Kur'an kurslarını 24 Haziran'da başlattıklarını söyledi.

Bu yıl bu kurslara geçen yıla göre daha fazla öğrencinin talepte bulunduğunu belirten Üskülüplü, şöyle devam etti:

"Şu anda yatılı olarak kullanacağımız Kur'an kursu sıkıntısı yaşıyoruz. Bundan dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız anlaşma gereği öğrencilerimizi birkaç ilkokul ve lisenin yatılı bölümlerinde barındırıyoruz. Bu sene kurslarımızı çok daha başarılı bir şekilde tamamlamış olacağız. Öncelikle buralarda öğrencilerimiz, yüce dinimizin kitabı Kur'an-ı Kerim'i öğreniyor. Dini bilgileri, Hazreti Peygamberimizin hayatını ve İslam'ın ahlaki değerlerini de öğreniyorlar. Anne babaya saygı, çocuklara olan sevgi ve merhamet gibi beşeri ilişkileri de kurslarda öğrenme fırsatı yakalacaklar."

- "Çocuklar, Allah'ın eviyle tanışıyor"

Akaba ise cemaate, çocuklarını camiye getirmelerini telkin ettiğini anlattı.

Camiye getirilen çocukların, ibadet dışında ilgilerini çekecek bir alan bulamadığını dile getiren Akaba, şunları kaydetti:

"Çocuklarımıza, ilgilerini çekebilecek bir oyun alanı hazırlamayı düşündük. Hayırseverlerimiz sayesinde bu oyun alanını hazırladık. Burayı oluşturmadan önce üç öğrencimiz, ailesine çok bağlıydı. Bunlar velilerinden asla ayrılmak istemiyordu. Oyun alanını oluşturunca artık buraya bağlandılar. Vatandaşlardan ve cemaatten çok büyük destek gördük. Öğrencilerimizin sayısı daha çok arttı."

Akaba, oyun alanının, sadece yaz Kur'an kursuna gelen çocuklara yönelik olmadığına dikkati çekti. Burasının yılın 12 ayında açık tutulacağını ve çocuklu cemate her zaman hizmet vereceğini bildiren Akaba, şöyle konuştu:

"Yeni nesillerin bu camilere çok ihtiyacı var. Biz onları kazanmak zorundayız. Cematimize, 'Çocuklarınızla cemaate katılın' denildiğinde, 'Hocam benim çocuğum çok küçük. Yanı başındaki cemaat rahatsız olur' diyerek camiye çocuklarını getirmiyordu. Şimdi ise hem kadın hem erkek cematimiz, çocuklarını namazdan önce bu oyun alanına bırakıp rahatlıkla namaz kıldıktan sonra çocuğunu alıp gidebiliyor. Böylelikle hem kendisi ibadetini cemaatle yapmış oluyor hem çocuk, oyun ihtiyacını görüyor hem de Allah'ın eviyle tanışmış oluyor."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »