Dink davasının savcısından da "ByLock" çıktı

Hrant Dink ana davasına bakan kapatılan özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma savcısı Hikmet Usta, "Futbolda şike", kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca'' ismiyle bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün yargılandığı "Karagümrük çetesi" ve "Oda TV" davalarının görüldüğü kapatılan özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin başkanı Mehmet Ekinci, de aralarında bulunduğu 16 şüphelinin örgütün şifreli mesajlaşma programı "ByLock" kullanıcısı olduğu belirtildi.

10 Nisan 2017 Pazartesi 19:23
Dink davasının savcısından da "ByLock" çıktı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör  Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle meslekten çıkarılan hakim ve  savcılara yönelik yürütülen soruşturma sonucunda, kapatılan İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı özel yetkili cumhuriyet savcılıkları ve mahkemelerde görev yapan 25  şüpheli hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan hazırlanan ilk  iddianame mahkemece kabul edildi.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ ile iltisaklı olduğu  gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından meslekten  çıkarılan 25 şüpheli hakim ve savcı hakkında hazırlanan ve İstanbul 24. Ağır Ceza  Mahkemesine gönderilen iddianame üzerindeki işlemler tamamlandı.

 İddianamenin kabulünü karar veren mahkeme heyetinin, savcılığın,  iddianamenin Yargıtay'da görülen "Selam Tevhid'de kumpas" davasıyla  birleştirilmesi talebini ise daha sonra karara bağlayacağı öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman koordinesinde  cumhuriyet savcısı İsa Dalgıç tarafından hazırlanan 227 sayfalık iddianamede,  kapatılan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı özel yetkili cumhuriyet savcılıkları  ve mahkemelerde görev yapan, kamuoyunda "Ergenekon", "Balyoz", "Askeri Casusluk",  "Oda TV", "Futbolda şike", "17/25 Aralık", "Selam Tevhid", "MİT tırları", "Yasa  dışı dinleme", "Tahşiye", "Usulsüz tahliyeler" gibi soruşturma ve kovuşturmalarda  yer alan Cihan Kansız, Mehmet Ekinci, Sedat Sami Haşıloğlu, Metin Özçelik,  Mustafa Başer ve Hikmet Usta'nın da aralarında bulunduğu 25 şüpheli yer alıyor.

  Şüpheliler hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ayrı  ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, şüphelilerin  Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen "Selam Tevhid'de kumpas" davasında  yargılandıkları, bu nedenle dosyaların birleştirilmesi talep edildi.  FETÖ soruşturmaları kapsamında, Türkiye genelinde hakim ve savcılara  yönelik hazırlanan ilk iddianamede, FETÖ'nün genel yapısı, örgütün yargı  yapılanması, "ByLock" programı, "örgütsel motivasyon unsuru" olarak  nitelendirilen 1 dolar, örgütün izleyeceği yol haritası, ele geçirilen örgütsel  dokümanlar ile şüphelilerin eylemleri ve savunmalarına yer verildi.

  13 KİŞİ FİRARİ...

İddianamede, şüphelilerden 5'i Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen  "Selam Tevhid'de kumpas" davasında olmak üzere 12'sinin tutuklu olduğu, 13'ünün  de "firari" olarak arandığı belirtildi.  Dönemin özel yetkili savcıları Ayhan Bedirhan ve İsmail Işık,  kapatılan özel yetkili İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri Mehmet Erdoğan  ve Mehmet Hamzaçebi, kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Metin  Özçelik, "Futbolda şike" davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı  Mehmet Ekinci ile Mustafa Başer, Muzaffer İren, Osman Kaya, Ümit Zafer Çolak,  Mehmet Ekinci, Kazım Kahyaoğlu ve Abdullah Öztürk tutuklu bulunuyor.  Hakkında yakalama kararı bulunan "Ergenekon" davasına bakan kapatılan  özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin üyesi Sedat Sami Haşıloğlu,  Durmuş Yiğit, Eşref Aksu, kapatılan özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi  Başkanı Hadi Çağdır, Mehmet Ali Uysal, Mustafa Boz, Nurullah Çınar, Cihan Kansız,  İsmail Tandoğan, Hikmet Usta, Davut Bedir, kapatılan özel yetkili İstanbul 17.  Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Gökmen Demircan ve Yakup Hakan Günay ise firari  şüpheli olarak aranıyor.

DİNK DAVASI SAVCISI DA  BYLOCK'ÇU 

İddianamede, Hrant Dink ana davasına bakan kapatılan özel yetkili  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma savcısı Hikmet Usta, "Futbolda şike",  kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca'' ismiyle bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün  yargılandığı "Karagümrük çetesi" ve "Oda TV" davalarının görüldüğü kapatılan özel  yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin başkanı Mehmet Ekinci, bir dönem  "Ergenekon" soruşturmasını da yürüten Başsavcıvekili Cihan Kansız, 17-25 Aralık  sürecinden sonra 22 Temmuz 2014'te FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda tutuklanan 62  şüphelinin usulsüz tahliyesine karar veren ve reddihakim taleplerini  değerlendiren hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in de aralarında bulunduğu  16 şüphelinin örgütün şifreli mesajlaşma programı "ByLock" kullanıcısı olduğu  belirtildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »