Diş eti hastalığı deyip geçmeyin

Doç. Dr. Fatih Çanakçı, yaptıkları bilimsel çalışmalarda, dişle vücudun diğer bölgelerindeki hastalıklarla bağlantılar tespit ettiklerini vurguladı.

13 Kasım 2013 Çarşamba 20:53
Diş eti hastalığı deyip geçmeyin

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Çanakçı, ileri derecede diş eti hastalığı olan bireylerde, kalp krizi geçirme riskinin sağlıklı bireylere göre üç kat daha yüksek olduğunu belirterek, "Kan yoluyla mikrop bulaştığı zaman diğer bölgelerde ciddi sorunlar getirebiliyor. Beyin kanaması için ciddi risk oluşturuyor" dedi.

Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çanakçı yaptığı açıklamada, ağız sağlığının vücudun diğer organlarının sağlığı kadar önemli olduğunu belirterek, olaya sadece diş deyip geçilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yaptıkları bilimsel çalışmalarda, dişle vücudun diğer bölgelerindeki hastalıklarla bağlantılar tespit ettiklerini vurgulayan Çanakçı, şunları kaydetti:

"İleri derecede diş eti hastalığı olan bireylerde, kalp krizi geçirme riski sağlıklı bireylere göre, üç kat daha yüksektir. Kan yoluyla mikrop bulaştığı zaman diğer bölgelerde ciddi sorunlar getirebiliyor. Beyin kanaması için ciddi risk oluşturuyor. Benzer şekilde hamilelikte de çok önemlidir. Yani ciddi diş eti hastalıkları hamilelik döneminde hem annenin hem bebeğin hayatını tehdit edebilecek sonuçlara varıyor. Hem bebeği kaybediyor hem de annenin hayatı riske giriyor. Bu tetikleyici bir mekanizma. Ağız bölgesindeki enfeksiyonları, vücudun diğer bölgelerinden ayıramazsınız. Sonuçta kan dolaşımına çok sayıda hücre salgımı oluyor."

Yapılan bilimsel araştırmada, ağız ve diş sağlığının kalp damar hastalıklarıyla ciddi ilişki tespit edildiğinin altını çizen Çanakçı, "Tabi çalışmalar devam ediyor. Oral bölge de vücudun diğer bölgeleri gibi önemli. Çünkü vücudu bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. Vücudun herhangi bir bölgesinde bir problem varsa, diğer bölge de muhakkak etkileniyor" diye konuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »