Dışişleri Bakanı Davutoğlu yeni başkonsoloslara hitap etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Bakanlıkta düzenlenen toplantıda, yurt dışına atanan yeni başkonsoloslara hitap etti.

29 Haziran 2013 Cumartesi 4: 3
Dışişleri Bakanı Davutoğlu yeni başkonsoloslara hitap etti

Dışişleri Bakanlığı'nda kan değişiminin yaşandığı günler geçirdiklerini belirten Davutoğlu, önceki gün de büyükelçi atamalarının heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Yaz kararnamesiyle 51 büyükelçi tayininin yapıldığı bilgisini veren Davutoğlu, 22 başkonsolosun da göreve başlayacağını söyledi.

Büyük devletlerin büyük gelenekler üzerine oturduğunu ifade eden Davutoğlu, büyük devletlerin fertleri olmanın da bazı sorumlulukları beraberinde getirdiğini vurguladı. Davutoğlu, "Bu sorumluluğu en yakından hisseden camia hariciye camiasıdır. Çünkü gittiğimiz her bir merkezde sadece arkamızdaki 75 milyon değil, onun öncesinde, asırlarca bir birikim halinde gelen yüz milyonlarca insanın hukukunu omuzlarımızda taşıyoruz.Türkiye Cumhuriyeti'ni, devlet geleneğine sahip köklü bir devlet olarak temsil etmek başlı başına bir ayrıcalıktır" diye konuştu.

Davutoğlu, göreve başlayacak başkonsoloslara bazı tavsiyelerde bulundu. 

Görev yaparkan sahip olunacak psikolojiye dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Görev yaparken hepinizin çok kuvvetli özgüven içinde davranmanızı bekliyoruz. Her ne olursa olsun, vatandaşlarımızın hukukunu savunurken, Türkiye Cumhuriyeti'ni herhangi bir platformda temsil ederken özgüveninizden hiçbir şekilde taviz vermeyeceksiniz. Şartlar zor olabilir ama sizi gören herhangi yabancı bir yetkili veya vatandaş, sizin gözünüzde, bakışınızda, o olayı ele alışınızda, o özgüveni hissetmeli. Hangi zor şartlarda görev yaparsanız yapın bundan hiçbir zaman taviz vermeyeceksiniz."

- "Türkiye, dünyada dış temsilciliği en fazla olan ilk 10 arasında" -

Aktau, Haydarabad, Miami ve Amsterdam'ın yeni açılan başkonsolosluklar olduğuna değinen Davutoğlu, yenileriyle birlikte toplam başkonsolosluk sayısının 78'e çıktığını belirtti. Davutoğlu, Kamboçya, Panama, Dominik Cumhuriyeti ve Brunei büyükelçilikleriyle de dış temsilcilik sayısının 218'e ulaştığı bilgisini verdi. Bakan Davutoğlu, bu sayıyla Türkiye'nin dünyada dış temsilciliği en fazla olan ilk 10 ülkenin aralarında olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, başkonsoloslardan göreve başladıklarında güçlü network oluşturmalarını da isteyerek, "Gittiğiniz andan itibaren hem vatandaşlarımız arasında hem de vatandaşlarımızı temsil eden sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir network oluşturacaksınız. Başkonsolosluğumuzun olduğu her ülke bizim için dost ülkedir, o ülkenin sizin sorumluluk alanınızda olan bölgede sağlam bir network kuracaksınız" değerlendirmesinde bulundu.

- "Gidip en çok kaldığım ülke 7 günle Almanya" -

Konuşmasında Almanya'daki Neonazi cinayetlerine değinen Davutoğlu, yaklaşık 10 yılı aşan görev süresinde kendisini en fazla üzen olaylardan birinin bu cinayetlere kurban giden vatandaşların yakınlarıyla görüşmesi olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Uzun yıllar faili meçhul şekilde kaldıktan ve ailelerin suçlanmasından sonra bir cinayet networkü ortaya çıktı. Gidip en çok kaldığım ülke 7 günle Almanya oldu. Tek tek tüm vatandaşlarımızla konuştum. Bizi üzen, bu cinayetlerin işleniş biçimi değil, ama cinayetler sonrasında Alman emniyetinin, savcılığının şüpheli kategorisiyle hep yakın ailelere bakması, ama Alman toplumu içinden böyle bir ırkçı örgüt çıkacağı düşüncesine sahip olmaması” diye konuştu.

Başkonsoloslardan vatandaşlarla yakından ilgilenmelerini isteyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Bulunduğunuz yerlerde ne suretle olursa olsun, herhangi bir vatandaşımız mağdur olmuşsa, gözünden tek damla yaş düşmüşse, bırakın kan dökülmeyi, o yaşı önce siz göreceksiniz, önce onlarla siz temas kuracaksınız. Ola ki suçlu olsalar dahi, önce siz o işin aslını öğrenip müdahil olacaksınız. Bu networkü çok iyi kurmak lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kim olursa olsun, hangi şehirden gitmiş olursa olsun, hangi mezhebe, arka plana sahip olursa olsun hepsi bizim için azizdir. Hepsiyle temas kuracaksınız, bulundukları yerlerde ziyaret edeceksiniz. Derneklerinde, camilerinde, cemevlerinde, bayramlarında, kandillerinde, nişanlarında, vefatlarında hiçbir ayrım gözetmeden hepsinin yanında olacaksınız."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »