Dışişleri Bakanı New York ziyaretini yarıda kesti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York ziyaretini yarıda kesti.

11 Haziran 2014 Çarşamba 23:47
Dışişleri Bakanı New York ziyaretini yarıda kesti
Irak'ın Musul kentini ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü, Türkiye'nin Başkonsolosluğu'na baskın düzenleyerek Musul Başkonsolosu ve personelle birlikte toplam 48 kişiyi rehin aldı. Olayın duyulmasının ardından ABD ziyaretini yarıda bırakan Dışişleri Bakanı ahöet Davutoğlu Türkiye'ye dönüyor. 

Davutoğlu, Musul'da yaşanan gelişmelerle ilgili olarak twitter hesabından "önlemler alındı" mesajı vermişti. Davutoğlu, şu paylaşımda bulunmuştu:
"Son 48 saattir Irak'ta yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Musul ile Erbil Başkonsolosluklarımızla sürekli irtibat halindeyiz. Musul başkonsolosluğumuzun güvenliği için gerekli önlemler alındı. Musul'da görev yapan tüm konsolosluk çalışanlarımız ve emniyet görevlilerimize de vakur duruşları için teşekkür ediyorum. 28 vatandaşımızla ilgili olarak da bir çok kanaldan durumu takip ediyoruz. Şu ana kadar edindiğimiz bilgilere göre vatandaşlarımızın sağlıkları iyi. Onları bir an önce ailelerine kavuşturmak için yoğun bir mesai içindeyiz."

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Birleşmiş Milletler'de bir dizi temaslar ve Genel Sekreter Ban-ki Mun ile görüşmek üzere ABD'de bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapılması bekleniyor.

BAKAN YARDIMCISI KÖŞK'E ÇIKTI

Öte yandan gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'yu Köşk'e çağırarak bilgi aldı. , 

Gelişmeler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakan ve üst düzey bürokratlarla bir araya geldi. Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk katıldı.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »