Dışişleri Bakanlığı'ndan Putin'e "soykırım" tepkisi

Dışişleri Bakanlığı: "Rusya Devlet Başkanı Putin'in, tüm uyarı ve çağrılarımıza rağmen, 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmesini reddediyor ve kınıyoruz. Hukukun açık ihlali olan bu tür siyasi açıklamalar Türkiye bakımından yok hükmündedir"

25 Nisan 2015 Cumartesi 3:54
Dışişleri Bakanlığı'ndan Putin'e "soykırım" tepkisi
Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin'in 1915 olaylarına ilişkin açıklamasının Türkiye tarafından yok hükmünde  kabul edildiğini kaydederek "soykırım" ifadesinin kullanılmasını kınadı.

    Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Rusya Devlet Başkanı Putin'in,  tüm uyarı ve çağrılarımıza rağmen, 1915 olaylarını soykırım olarak  nitelendirmesini? reddediyor ve kınıyoruz. Hukukun açık ihlali olan bu tür siyasi  açıklamalar Türkiye bakımından yok hükmündedir" denildi ve şu ifadeler  kullanıldı:

    "Rusya'nın Kafkaslar, Orta Asya ve Doğu Avrupa'da yüz yıl boyunca  gerçekleştirdiği kitlesel katliamlar, sürgünler ve Holodomor gibi topluca  cezalandırma yöntemleriyle özellikle kendi tarihinde Türk ve Müslüman halklara  yönelik insanlık dışı uygulamaları göz önüne alındığında,  'soykırımın' ne  olduğunu ve hukuki boyutunu esasen en iyi kendisinin bilmesi gerektiğini  düşünüyoruz."

    Açıklamada, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da 1995 yılından bu  yana her 10 yılda bir tek yanlı Ermeni iddialarını destekleyen siyasi açıklamalar  yapıldığı belirtildi ve Duma tarafından bugün tekrarlanan Ermeni iddialarına  ilişkin açıklama kınandı.

    Bakanlık, Putin'in, Ermenistan'ın yüzüncü yıl propaganda kampanyasının  gösteri ayağı olduğunu belirttiği 24 Nisan Erivan törenlerine katılmasının da bu  çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

    Açıklamada şunlar kaydedildi:
    "Türkiye'nin dostluğuna önem vermesi ve hassasiyetlerini dikkate  alması gerektiğini beklediğimiz Rusya'nın yanlışta ısrar etmesi bölgemizdeki  huzur, barış ve refaha yardımcı olmayacaktır.
    Rusya'nın bu konuda yapabileceği bir şey varsa o da, tarafgir tutumunu  bir yana bırakıp, Ermenistan ve Ermenileri Türkiye'nin dostluk ve barış  çağrılarına olumlu karşılık vermeye teşvik etmesidir."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »