28 Mayıs 2018, Pazartesi

Dışişleri: Kürecik Radar Üssü Bilgileri İsrail'e Verilmiyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Kürecik'teki radardan elde edilmekte olan bilgilerin, NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımının söz konusu olmadığını söyledi.

21 Temmuz 2014 Pazartesi 4:49
Dışişleri: Kürecik Radar Üssü Bilgileri İsrail'e Verilmiyor
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kürecik Radar Üssü'ne ilişkin basında yer alan haberler hakkında, NATO füze savunma sistemi ve bunun bir unsuru olan Kürecik'teki radardan elde edilmekte olan bilgilerin, NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

İDDİALARA "MESNETSİZ" DEDİ

Bilgiç, bir soruya verdiği cevapta, Türkiye'nin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının bir an önce durdurulması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması doğrultusunda yoğun bir çaba içinde bulunduğuna dikkati çekerek Türkiye'nin söz konusu tutumuna yönelik bazı "mesnetsiz" iddialar bağlamında NATO'nun Kürecik'teki radarının da gündeme getirildiğini belirtti.

KÜRECİK'TEKİ RADAR

Sözcü Bilgiç, "NATO füze savunma sistemi ve bunun bir unsuru olan Kürecik'teki radarın, tamamen Türkiye'nin ulusal güvenliğinin gereği çerçevesinde kurulmuş olup, müttefik ülkelerin halklarının, topraklarının ve kuvvetlerinin korunmasını amaçlamakta olduğunu" kaydetti.

"BİLGİLER NATO'YA ÜYE OLMAYANLARA VERİLMEZ"

Bilgiç, bu çerçevede, Türkiye'nin de sistemin sağladığı koruma kapsamında olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: "Diğer taraftan, sistemin NATO üyesi olmayan hiçbir ülkeye koruma sağlaması mümkün değildir. İsrail de bilindiği gibi NATO üyesi değildir. NATO sisteminden elde edilmekte olan bilgiler NATO'nun mevcut usulleri çerçevesinde müttefikler arasında paylaşılmakta ve İttifakın savunmasına yönelik olarak kullanılmaktadır. Bu bilgilerin NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı söz konusu değildir. Bu husus, 2012 Şubat ayında ülkemizi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri tarafından da açık bir biçimde kamuoyuna hitaben vurgulanmıştır."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »