21 Haziran 2018, Perşembe

Dışişleri'nden Flaş ABD açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, 16 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye’nin Washington Büyükelçisinin ikametgahının önünde meydana gelen olaylara ilişkin hazırlanan ve olayla ilgisi olmayan insanların itham edildiği iddianamenin ABD makamlarınca kabul edilmesini protesto etti.

31 Ağustos 2017 Perşembe 9: 4
Dışişleri'nden Flaş ABD açıklaması
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Washington Bölgesi Yüksek Mahkemesi Başsavcılığı’nın, Washington Büyükelçiliğimiz ikametgahı önünde 16 Mayıs 2017 tarihinde yaşanan olaylara ilişkin iddianamenin kabul edildiğini açıklaması esefle karşılanmıştır. Olayın ABD yerel güvenlik makamlarının ciddi ihmalleri, heyetimizin güvenliğinin sağlanamaması ve gösterici kisvesi altındaki PKK terör örgütü yandaşlarının provokasyonlarından kaynaklandığı daha önce ABD makamlarına birçok düzeyde ve defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen, olay yerinde bulunmayan, hatta hiç ABD'ye gitmemiş olan isimlerin dahi suçlandığı haksız ve yanlı bir iddianamenin kabul edilmesini en sert biçimde protesto ediyoruz. Konuya ilişkin tepkimiz, ABD’nin Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir” denildi.

Siyasi bir yaklaşımla, dayanaksız ve haksız şekilde, ABD’de bazı siyasi çevrelerin konuyu tırmandırma gayretlerinin bir parçası olarak değerlendirilen gelişme hakkında Türkiye’nin hukuki yollardan mücadele hakkını saklı tuttuğu belirtildi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »