23 Haziran 2018, Cumartesi

Dışişleri'nden flaş Irak uyarısı...

Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş Irak açıklaması. Bakanlık güvenlik uyarısını Duhok, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki tüm vilayetleri kapsayacak şekilde genişletti. Kalışı zorunlu olmayanların mümkün olan en kısa sürede ayrılmaları kuvvetle tavsiye edildi.

9 Aralık 2015 Çarşamba 19: 8
Dışişleri'nden flaş Irak uyarısı...
Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak'a seyahat uyarısı geldi. Seyahat uyarısı Kürt bölgesinde yer alan Duhok, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki tüm kentleri kapsıyor.Açıklamada şöyle denildi:
 
"Irak genel olarak güvenlik açısından yüksek riskli bir ülke olarak görülmekte, ülkedeki güvenlik durumu hızla değişebilmekte ve bölgesel farklılıklar gösterebilmektedir. Irak’ın mevcut hassas güvenlik koşullarında ve ülkemiz çıkarlarına karşı son dönemde çeşitli kesimlerce artan sayıda yapılan ve şiddet, terör, gösteri, kaçırma ve saldırı eylemlerini teşvik eden açıklamalar ile Irak’ın kalkınmasına destek için faaliyet göstermekte olan firmalarımıza ulaşan tehditler dikkate alınarak, Irak’a yönelik seyahat uyarımızın kapsamı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) içindeki Duhok, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki tüm vilayetleri kapsayacak şekilde genişletilmiştir.
 
MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE...
 
Bu çerçevede Irak Kürt Bölgesel Yönetimi dışındaki Basra, Muthanna, Dhikar, Meysan, Necef, Khadisiye, Wasit, Babil, Diwaniye, Anbar, Bakuba, Selahaddin, Ninova, Anbar ve Kerkük vilayetlerinde bulunan firmalarımızın ve vatandaşlarımızın,
 
-Her koşulda müteyakkız bulunmaları,
-Kalabalık mekanlardan kaçınmaları,
-Güvenlik tedbirlerini güçlendirmeleri,
-Bağdat Büyükelçiliğimiz ile temasta olmaları,
-Kesinlikle zorunlu olmadığı sürece Irak'a ve Irak içinde seyahatlerini sınırlandırmaları,
-Bu vilayetlerde kalışı zorunlu olmayanların ise mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir.
 
KÜRT BÖLGESİNDEKİ MAKAMLARIN UYARILARINA...
 
Göreceli olarak Irak’ın diğer bölgelerine göre daha güvenli olan IKB’de bulunan vatandaşlarımızın ise IKBY’nin DEAŞ’la mücadele harekatlarının devam ettiği bölgelerden uzak durmaları ve IKBY makamlarının bu konudaki uyarı ve yönlendirmelerine uymaları güvenlikleri açısından büyük önem taşımaktadır.
 
GÜVENLİK DURUMUNUN DAHA DA  BOZULMA...
 
Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Irak’ın bu vilayetlerinden ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilmektedir.
 
Bu itibarla, önümüzdeki günlerde güvenlik konusunda meydana gelebilecek olumlu veya olumsuz gelişmelere göre Irak’a ilişkin bu seyahat ve güvenlik duyurumuzun kapsamında gerekli değişikliklere gidilebilecek olup, kamuoyumuz güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir.
 
Vatandaşlarımızın, Bakanlığımız, Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Erbil Başkonsolosluğumuzca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arzedebilecek güvenlik durumu hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları da takip etmelerinde fayda görülmektedir.
 
Ayrıca ihtiyaç duyulduğu takdirde aşağıda irtibat bilgileri sunulan Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurulması mümkündür.
 
Bağdat Büyükelçiliği (7/24)
 

0790 190 94 06
0750 072 39 31
0771 233 90 23
 
Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24)
 
Tel: +90 312 292 29 29
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »