20 Şubat 2019, Çarşamba

Dışişleri'nden Yunanistan'a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy: Yunanistan darbecilere güvenli mekan sağlayan bir ülke olduğunu net olarak ortaya koymuştur. Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir ülkenin, komşu ülkede demokrasiyi yıkmak için darbe girişiminde bulunan vatan hainlerini tahliye etmesi ne uluslararası hukukla ne de komşuluk hukukuyla bağdaşır.

5 Haziran 2018 Salı 18:35
Dışişleri'nden Yunanistan'a sert tepki
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'a  kaçan sekiz darbecinin hepsinin serbest bırakılmasına ilişkin "Yunanistan  darbecilere güvenli mekan sağlayan bir ülke olduğunu net olarak ortaya koymuştur.  Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir ülkenin, komşu ülkede demokrasiyi  yıkmak için darbe girişiminde bulunan vatan hainlerini tahliye etmesi ne  uluslararası hukukla ne de komşuluk hukukuyla bağdaşır." açıklamasında bulundu. 

Aksoy, Yunanistan’a kaçan sekiz darbecinin serbest bırakılması  hakkındaki bir soruya yazılı yanıt verdi.

Yunanistan’ın, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yer alan sekiz  firarinin Türkiye'ye iadesini defalarca reddetmesini ve hainlerden birini serbest  bırakarak, iltica hakkı tanımasının kınandığını ve Yunan adaletinin bu taraflı  kararına benzer hataları tekrar etmemesinin beklendiğinin daha önce açıklandığını  anımsatan Aksoy, "Buna rağmen, Yunanistan’ın geçtiğimiz günlerde kalan yedi  firariyi de serbest bıraktığını öğrendik. Yunanistan’ın darbeci firarilerin  tamamını serbest bırakması, gözaltı süresine ilişkin idari bir karar olarak  açıklanamaz." ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeyle darbecilerin Yunanistan’da serbestçe dolaşabileceklerini  kaydeden Aksoy, "Böylece Yunanistan darbecilere güvenli mekan sağlayan bir ülke  olduğunu net olarak ortaya koymuştur. Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir  ülkenin, komşu ülkede demokrasiyi yıkmak için darbe girişiminde bulunan vatan  hainlerini tahliye etmesi ne uluslararası hukukla ne de komşuluk hukukuyla  bağdaşır." değerlendirmesini yaptı. Sözcü Aksoy, darbeci hainlerin  iadeleri ve Türkiye'de yargılanmaları hususundaki kararlılığı ısrarla  sürdüreceklerini belirtti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »