18 Şubat 2019, Pazartesi

Diyarbakır`da 5 yıl boyunca petrol aranacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak`ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde duyurduğu petrol arama seferberliği hızla sürüyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı`ndan (TPAO) arka arkaya petrol arama başvurularına yenileri ekleniyor. Son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nca Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı`na Diyarbakır`daki bir saha için petrol arama ruhsatı verildi.

23 Temmuz 2018 Pazartesi 19:33
Diyarbakır`da 5 yıl boyunca petrol aranacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün  konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
Buna göre, Türkiye  Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO), Diyarbakır sınırları içinde kalan 30 bin 533  hektar genişliğindeki saha için 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı verilmesi  uygun bulundu.

SEFERBERLİĞİ ALBAYRAK BAŞLATMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde Türkiye'de petrol arama seferberliği başlatmıştı. 

Albayrak Mayıs ayında yaptığı konuşmada şunları söylemişti:
"Yeni dönem başlıyor. Önümüzdeki  dönem Şemdinli'den Cizre'ye kadar, kuzeyde Van'dan Siirt'e kadar alan içinde çok  yoğun uçakla gravite veri toplama işlemine başladık. Bu çok önemli bir adım. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen adım. Uçakla bölgede gravite verileri  toplayacağız, hem de kara sismik detaylı çalışmaları yoğunlaştırarak uzun yıllardır halkımızın konuştuğu sınır bölgemizdeki yer altında ne var, bu  adımlarla inşallah Türkiye'nin gelecek yıllarına her alanda olduğu gibi enerji, yer altı kaynakları, madencilik alanında da sağlam bir adım atacağız."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »