Doğan Akhanlı serbest bırakıldı

Türkiye'nin talebi ile İspanya'da gözaltına alınan yazar Doğan Akhanlı, Madrid'de çıkarıldığı mahkemede ifadesi alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

20 Ağustos 2017 Pazar 15: 7
Doğan Akhanlı serbest bırakıldı
Cumartesi günü Granada'da gözaltına alındıktan sonra pazar günü Madrid'e nöbetçi mahkeme önüne çıkan yazar Doğan Akhanlı, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Mahkeme heyeti, Türkiye'ye Akhanlı'nın iade talebini gerekçelendirmek üzere 40 gün süre tanındığını açıkladı. Yargıçlar, bu gerekçelerin incelendikten sonra Akhanlı hakkında bir karara varılacağını duyurdu.

Mahkeme bu süre zarfında Akhanlı'nın tutuklu kalması için bir gerekçe olmadığına hükmetti. Ancak mahkeme heyeti, yazar Akhanlı'nın bu süre boyunca Madrid'i terk edemeyeceğini bildirdi.

Alman vatandaşı olan yazar  Doğan Akhanlı'nın Türkiye'nin talebi üzerine tatil için gittiği İspanya'nın Granada kentinde gözaltına alınmasının ardından Berlin harekete geçmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bizzat devreye girerek cumartesi akşamı İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, yazar Akhanlı'nın Türkiye'ye iade edilmemesini ve Almanya'nın iade sürecine dahil edilmesini talep etmişti.

İspanyol haber ajansı Europa Press'in soruşturma kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Akhanlı "silahlı bir terör örgütüne üyelik" ile suçlanıyor.

Akhanlı'nın yargı süreci

Türk asıllı yazar Akhanlı, hayat arkadaşı ile tatil yaptığı Granada'da cumartesi günü polis tarafından yapılan bir kimlik kontrolü esnasında Interpol tarafından arandığı gerekçesi ile gözaltına alınmıştı. Akhanlı 1991 yılından bu yana Almanya'da yaşıyor ve sadece Alman vatandaşlığı bulunuyor.

Akhanlı, "Ermeni Soykırımı" ile ilgili eserleriyle de tanınıyor. 1957 doğumlu yazar, askeri darbenin ardından 1984 yılında Türkiye Devrimci Komünist Partisi'ne (TDKP) üye olduğu gerekçesi ile tutuklanmış, 1985-1987 yılları arasında İstanbul'da askeri cezaevinde tutulmuştu.

2010 yılında hasta olan babasını ziyaret etmek için İstanbul'a giden Akhanlı, 1989 yılında bir kişinin öldüğü döviz bürosu soygununa katıldığı iddiasıyla havaalanında tutuklanarak cezaevine konmuştu.

Alman politikacılar, yazar ve sanatçılar o dönemde Akhanlı'nın beraat etmesi için çağrıda bulunmuş ve yazar hakkındaki davadan 2011 yılında beraat etmişti.  2013 yılında Yargıtay kararı bozmuş ve  Akhanlı hakkında "ağırlaştırılmış müebbet hapis" istemiyle yeniden dava açılmıştı.

(Deutsche Welle Türkçe)
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »