Doğu Guta'ya hava saldırısı! Ölü sayısı günden güne artıyor...

Suriye'de Esed rejiminin, abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği saldırılarda son 5 günde en az 44 sivil hayatını kaybetti.

2 Ocak 2018 Salı 22:58
Doğu Guta'ya hava saldırısı! Ölü sayısı günden güne artıyor...
Esed rejimi, başkent Şam'ın doğusundaki Doğu Guta gerginliği azaltma  bölgesine 14 Kasım'dan itibaren düzenlediği yoğun saldırıların şiddetini daha da  artırdı.

Duma ve Haresta ilçeleri ile Kefer Batna, Sakbe,  Merc, Medyere,  Arbin, Misraba, Hammuriye ve AynTerma beldelerindeki sivil yerleşim alanları  yoğun hava ve kara saldırılarına maruz kalıyor.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin sosyal medya  hesaplarından paylaştığı rapora göre, rejim güçlerinin  Doğu Guta'ya geçen  4 gün  içerisinde düzenlediği hava ve kara saldırılarında 8'i çocuk, 3'ü kadın 38 sivil  yaşamını yitirdi, 147 sivil yaralandı.

Raporda, söz konusu süre içerisinde, rejim güçlerinin Doğu Guta'ya  721'den fazla topçu ve 11'i misket bombalı 151 hava saldırısı düzenlerken, 85'den  fazla karadan karaya füze kullandığı bildirildi.

Bugünkü saldırılarda 6 sivil daha yaşamını yitirdi

Sivil Savunma kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, rejim güçlerinin  Haresta ilçesine düzenlediği hava saldırılarında ilk belirlemelere göre 4 sivil  hayatını kaybetti.

Rejimin Duma ilçesi ve Arbin beldesindeki sivil yerleşimlere  gerçekleştirdiği topçu saldırılarında birer sivil can verdi.

Böylece son 5 günde en az 44 sivil hayatını yitirmiş oldu.

Bölgede aralıksız süren saldırlar yüzünden ölü ve yaralı sayısının  artmasından endişe ediliyor.

Sivil yerleşim alanlarını hedef alan saldırılar sonucu büyük yıkımlar  meydana gelirken, Sivil Savunma ekipleri arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Çok sayıda yaralı bölgedeki hastanelere kaldırılarak tedaviye  alınıyor.

Abluka ve saldırıların ağır faturası sivillere çıkıyor

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yarısı çocuk yaklaşık 400 bin  sivil yaşıyor.

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesine  karşın Rusya garantörlüğünü üstlendiği rejim 8 aydır bölgeye yönelik abluka ve  bombardımanlarını sıkılaştırdı. Bu durum karşısında uluslararası toplum halen  sessizliğini koruyor.

İnsani krizin derinleştiği bölgede 600'den fazlası acil, binlerce  sivil hasta tahliye edilerek tam donanımlı hastanelere sevk edilmeyi bekliyor.

Hastalardan birçoğu çocuk veya ileri evre kanserli.

Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlığa karşı  verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »