Doğu'da kış hayatı felç etti

Van, Erzurum, Muş, Bitlis ve Hakkari'de 538 köyle ulaşım sağlanamıyor - Kar yağışı nedeniyle Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı köy okullarında eğitime bir gün ara verildi.

23 Aralık 2014 Salı 18:12
Doğu'da kış hayatı felç etti
Bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle Van, Erzurum, Muş, Bitlis ve Hakkari'de 538 köy yolu ulaşıma kapandı. Van'da dün akşam saatlerinden itibaren başlayan ve sabah saatlerine kadar aralıklarla devam eden kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiledi.

Kar ve tipi nedeniyle 160 köyle ulaşım sağlanamayan kentte, Van Büyükşehir Belediyesine bağlı karla mücadele ekipleri yol açma çalışmalarına başladı. Belediyeden yapılan açıklamada, Edremit'te 2, İpekyolu'nda 2, Bahçesaray'da 47, Çaldıran'da 40, Çatak'ta 27, Erciş'te 5, Gevaş'ta 10, Gürpınar'da 16, Muradiye'de 11 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.Kapalı yolların açılması için karla mücadele ekiplerinin sabah erken saatlerden itibaren yol açma çalışması başlattığı vurgulanan açıklamada, çalışmaların aralıksız devam ettiği bildirildi.
Kar kalınlığının 10 santimetre olarak ölçüldüğü kent merkezinde, şehir içi ulaşımda aksama yaşanmaması için kar temizleme çalışması yapan belediye ekipleri, kaldırımlarda biriken karları da temizliyor. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri de şehirlerarası yollarda tuzlama ve yol açma çalışmalarına devam ediyor.

Hava sıcaklığında, özellikle akşam saatlerinde yaşanacak düşüş nedeniyle don ve buzlanma hadisesi olabileceğini belirten yetkililer, uzun yola çıkacak sürücülerin, araçlarında çekme halatı ve zincir bulundurması konusunda uyarıda bulundu.

MUŞ

Muş'ta dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve ilçelere bağlı 87 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, karla mücadele ekiplerinin kapalı köy yollarında çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Ekiplerin 2 vardiya halinde karla mücadele çalışması yürüttüğünü anlatan Yentür, yağışın etkisini yitirdiği bölgelerde çalışmaların aralıksız devam ettiğini kaydetti.

Muş Belediyesi de kent merkezinde trafiğin olumsuz etkilenmemesi amacıyla cadde ve sokaklarda karla mücadele çalışması başlattı. Belediye Başkanı Feyat Asya, caddelerde biriken karları iş makineleriyle şehir dışına taşıyarak tuzlama çalışması yaptıklarını dile getirdi.

HİZAN'DE EĞİTİME KAR ENGELİ

Bitlis'te de dün akşam saatlerinden itibaren etkisini gösteren kar yağışı sonucu 216 köyle ulaşım sağlanamıyor. Karla mücadele ekiplerinin kapalı köy yollarının açılması için çalışma başlattığı kentte, belediye ekipleri de şehir içi ulaşımda sıkıntı yaşanmaması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Yağışın en fazla etkili olduğu Hizan ilçesinde de yoğun kar yağışı nedeniyle köy okullarında eğitime bir gün ara verildi.

Hizan Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, elverişsiz hava şartlarından dolayı ilçe merkezi ve yatılı okulların dışındaki tüm köy okullarında eğitime bir gün süre ile ara verildiği vurgulanarak, kar yağışının devam etmesi durumunda yapılacak değerlendirme ile tatilin uzatılabileceği ifade edildi.

ERZURUM, HAKKARİ

Kar yağışının aralıklarla etkili olduğu Erzurum ve ilçelerinde 73, Hakkari'de ise 2 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Hakkari İl Özel İdaresi ekiplerinin kapalı yolların açılması için başlattığı çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Kar kalınlıkları ise Bitlis'te 23, Muş'ta 14, Van'da 10, Erzurum'da 7, Ağrı, Kars ve Ardahan'da 4, Hakkari'de 1 santimetre olarak ölçüldü.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »