Dokunulmazlık dosya sayısı 667 oldu

Aralarında Kılıçdaroğlu, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın da olduğu bazı milletvekillerine ait 16 dosya, TBMM Başkanlığına sunuldu -Meclise gelen dosya sayısı 667'ye, hakkında dosya düzenlenen milletvekili sayısı ise 138'e ulaştı.

16 Mayıs 2016 Pazartesi 19:43
Dokunulmazlık dosya sayısı 667 oldu
Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının  kaldırılmasına ilişkinAnayasa değişikliği teklifinin yarın Genel Kurulunda  görüşülmesinden önce Meclise yeni dokunulmazlık dosyaları geldi.Aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş  Genel  Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu bazı milletvekillerine ait 16 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığına sunuldu. 

Kılıçdaroğlu, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yanı sıra; TBMM Başkanvekili ve  HDP İstanbulMilletvekili Pervin Buldan, TBMM İdare Amiri ve HDP Ankara  Milletvekili  Sırrı Süreyya Önder,  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, MHP Grup  Başkanvekilleri Oktay Vural ve  Erkan Akçay'ın, HDP milletvekilleri Bedia Özgökçe  Ertan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Nihat Akdoğan, Behçet Yıldırım, Alican  Önlü, TUĞBA HEZER Öztürk, Dirayet Taşdemir'in ve Mehmet Emin adıyaman'ın Yasama  Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Başbakanlık Tezkereleri, TBMM Anayasa ve  Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi.  

 Komisyona gelen dokunulmazlık dosyasının sayısı 667'ye ulaştı.  Bunların 46'sı Ak Parti, 192'si CHP, 405'i HDP, 20'si MHP milletvekillerine, 5'i  ise  Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya ait.  Nazlıaka'nın bir  dosyası, başka bir parti milletvekili ile birlikte düzenlendi. Hakkında dokunulmazlık dosyası düzenlenen milletvekili sayısı da 138'e  yükseldi. Bunların 27'si AK Parti, 51'i CHP, 50'si HDP, 9'u MHP milletvekili ve  biri ise Nazlıaka. Birden fazla milletvekiline ait dosya sayısı ise 47 oldu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »