25 Haziran 2018, Pazartesi

Dolar alev aldı!

ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve işsizlik oranlarının 6 yılın düşüğüne gerilemesi, ABD'nin faiz artırım süresine ilişkin endişeleri artırdı. Uluslararası işlemlerde dolar/TL açıklamanın ardından 2.30 seviyesini test etti.

4 Ekim 2014 Cumartesi 1:12
Dolar alev aldı!
ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri doları tüm parabirimleri karşısında uçurdu. ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve işsizlik oranlarının 6 yılın düşüğüne gerilemesi, ABD'nin faiz artırımın süresine ilişkin endişeleri artırırken, güne 2.27 seviyelerinde başlayan dolar/TL 2.30'u test etti. 

ALB Menkul Değerler Analisti Arda Coşar, UZMANPARA.COM'a yaptığı değerlendirmede ABD'den gelen istihdam ve işsizlik verilerinin ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımı konusunda elini güçlendirdiğini belirterek, doların tüm para birimleri karşısında hızla değer kazandığını söyledi. Açıklamanın ardından 2.30 seviyesini test eden dolar/TL'nin bu seviyeyi kırması durumunda yükselişine devam edebileceğini ifade eden Coşar, 2.30'un altında kalması durumunda ise 2.2750'ye kadar geri çekilme olabileceğini belirtti.
 
Altında 1.200 sınırı kırıldı

Dolar gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında yüzde 1'in üzerinde değer kazandı. Açıklamanın ardından uluslararası işlemlerde 2.3017 seviyesini gören dolar/TL ise saat 16:15 itibariyle dolar/TL 2.2957'den işlem görüyor.  

Öte yandan ABD'de açıklanan verilerin ardından altında da sert düşüş yaşandı. Verilerin açıklanmasından önce 1.207 dolar seviyesinde olan onsaltın fiyatı 1.200 doların da altına gerileyerek, 1.198 doları gördü.  

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »