Dolar bir anda fırladı!

ABD istihdam verisinin beklentinin çok üstünde gelmesiyle piyasalarda taşlar yerinden oynadı. BIST 100 endeksi 86 binin altına sarktı, dolar tırmanışa geçti.

6 Aralık 2014 Cumartesi 2:35
Dolar bir anda fırladı!
ABD istihdam verisinin beklentinin çok üzerinde gelmesinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına ilişkin artan endişelerle piyasalar da hareketlendi.

BIST 100 endeksi 86 binin altına sarkarak 85.702 puana kadar geriledi. Dolar/TL ise 2.25'i test etti. BIST şu saatlerde 86.284 puandan işlem görürken, dolar/TL de 2.2485 seviyesinde bulunuyor. 

Öte yandan İsviçre'deki referandumdan 'hayır' kararı çıkmasına rağmen pazartesi günü yükselişe geçen ve 1.200 dolar seviyesinde tutunan altının onsu da 1.200 doların altına geriledi.

ABD'de Kasım ayında tarım dışı istihdam 230 binlik artış beklentisine karşın 321 bin artış kaydetti.

Fed'in elini güçlendiriyor

Konuya ilişkin  değerlendirmede bulunan ALB Menkul Değerler Analisti ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, ABD’de istihdam verilerindeki olumlu trendin devam ettiğini söyledi. "Üst üste onuncu ay 200 bin üzerinde artan tarım dışı istihdam verilerinin ayrıntılarına baktığımızda, özellikle imalat sektöründeki 28 binlik istihdam artışının etkili olduğunu görüyoruz ki, bu son 12 ayın en yüksek artışı olarak göze çarpıyor" diyen Erkan, sözlerine şöyle devam etti:

"Mevcut veri akışı Fed’in faizleri artırma konusunda elini biraz daha güçlendirmişe benziyor. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, son konuşmasında Fed tutanaklarında geçen “kayda değer zaman” ifadesinin kaldırılabileceğine yönelik sinyal vermişti, verilerdeki olumlu trendin devamı 17 Aralık Fed toplantısından gelecek açıklamaların önemini bir kat daha artırmaktadır. Çünkü son sinyallerle beraber Fed’in “kayda değer zaman” ifadesini kaldırması yönündeki beklentiler çoğalabilir. Fed’in faizleri beklenenden daha erken artırması ise gelişmekte olan ülkeler açısından ciddi bir risk oluşturacaktır. Bu durum sermaye çıkışının beklenenden daha erken ve daha fazla olmasına neden olabilir."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »