21 Mayıs 2018, Pazartesi

Dolarda çok sert hareket!

Bankalararası piyasada dolar 2,18'i aşarak 2,1815 düzeyini gördü. Borsa düşüşle kapattı.

21 Ağustos 2014 Perşembe 2:48
Dolarda çok sert hareket!
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni kabinede ekonomi yönetiminin başında kalmaya devam edeceği beklentileri ile dün diğer gelişmekte olan para birimlerinden pozitif ayrışan TL, bugün ise dolardaki global değerlenme eğilimine karşı koyamadı.

Beklentilerin üzerinde açıklanan ABD konut verilerinin Fed'in öngörülenden daha erken faiz artırımına gidebileceği beklentisi oluşturmasıyla dün dolarda bütün para birimleri karşısında başlayan güçlenme eğilimi bugün de devam ederken, dolar/TL 2.18 seviyesini aştı. Kurdaki yükselişte kurumsal dolartalebinin de etkili olduğu belirtiliyor.

Fed'in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin vereceği sinyallere odaklanan piyasalarda bu akşam açıklanacak olan son Fed toplantısının tutanaklarının ardından Başkan Janet Yellen'ın Cuma günü Jackson Hole'da yapacağı konuşma bekleniyor.

Bir bankacı, "Dolar global bazda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkepara birimlerine karşı değer kazanıyor. Dün açıklanan konut verileri iyi gelince, 'tahvil alımları Ekim'de sona erer, belli bir süre sonra da faiz artışı gelebilir' beklentisi arttı. Dün pozitif ayrışan TL'de bugün ise biraz daha kötü performans görüyoruz. Kurdaki yükselişte kurumsal döviz talebi de bir miktar etkili. Dolar/TL'de 2.1870-2.20 civarındaki kritik seviyelere yaklaşmamız da tedirginliği artırıyor" dedi.

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, hızlı kredibüyümesi ve dış borçlarındaki artışın Türk bankalarının risklerini artırdığını açıklaması da piyasalara olumsuz yansıdı. 

BORSA DÜŞÜŞLE KAPATTI 

Global hisse senedi piyasaları, Fed toplantı tutanakları öncesinde baskı altında kalırken, iç siyasi belirsizliklerdeki azalmayla birlikte dün güçlü yükseliş kaydeden Borsa İstanbul bugün kâr satışlarıyla karşılaştı. Analistlere göre, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, hızlı kredi büyümesi ve dış borçlarındaki artışın Türk bankalarının risklerini artırdığını açıklaması da endeksteki baskıya kısmen katkıda bulundu.

BIST-100 endeksi en düşük 78,250.12 puana kadar gerilediği günde kapanışa doğru kayıplarını hafif azalttı ve günü yüzde 0.52 düşüşle 78,866.91 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi  yüzde 1 geriledi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »