Dolarda tarihi rekor!

Merkez Bankası'nın hamlesi de doları frenlemedi. Dolar/TL, siyasi riskin artacağı ve Fed beklentileriyle Ocak sonundan bu yana ilk kez 2,39'un üzerine çıkarak tarihi rekorunu kırdı.

16 Aralık 2014 Salı 2:19
Dolarda tarihi rekor!
Merkez Bankası'nın minimum 40 milyon dolar olacağını ilan ettiği dövizsatım ihalesini 60 milyon dolar olarak açtığını açıklamasına rağmen dolartutulamıyor. Dolar, TL karşısında 2.3936'yı görerek tarihi rekorunu kırdı. Bir önceki rekor 2.3837 seviyesiydi.

Gözler Fed'de...

ALB Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk, kritik Fed toplantısı öncesinde gelişmekte olan ülke para birimlerinden en önemlileri yüzde 2’lere yaklaşan değer kayıpları verirken, Türk Lirası'ndaki değer kaybı yüzde 3’leri’i geçtiğini belirterek "Ve daha önce  17 Aralık’tan sonra gördüğü tarihi zirve olan 2.39 zirve seviyesinin de üzerinde 2,3926 seviyesini test etti" dedi.  

Doların bugün gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kazanamamasına da ayrı bir parantez açmak gerektiğine dikkati çeken Baştürk, şöyle devam etti: "Yani Fed öncesi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki baskı daha çok hissedilmektedir. Yurtiçinde ise gerek siyasi karmaşıklık gerekse işsizlik oranının yüzde 10,5’e yükselmesi bu baskıyı bir kat daha arttırmaktadır. 

Dolar/TL'nin 2.37 desteği üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda rallinin devamı beklenebilir. Fed’in alacağı kararlar ve vereceği sinyaller Türk Lirası üzerindeki stresin artmasına veya azalmasına neden olacaktır."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »