21 Haziran 2018, Perşembe

Dolmabahçe önünde hareketli dakikalar!

Dolmabahçe Sarayı önünde üzerinde el bombası ve silah olduğu belirtilen bir kişi, etkisiz hale getirildi. Şahsın nöbetçi kulübesine bomba attığı ancak patlamadığı öğrenildi.Emniyet Müdürü Altınok, "2 el bombasını da arkadaşlarımız imha etti. Saldırganın kimliği ve bağlantısı bizce malum. Hapishanede yatmışlığı var" dedi.

2 Ocak 2015 Cuma 2:15
Dolmabahçe önünde hareketli dakikalar!
Dolmabahçe Sarayı önünde nöbet tutan polislerin  bulunduğu noktaya, el bombası atıldı. Atılan el bombası patlamazken, polise ateş  etmeye çalışan saldırgan gözaltına alındı. 
 
  Alınan bilgiye göre, Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı önünde saygı  nöbeti tutan polislerin bulunduğu noktaya yaklaşan bir kişi, elindeki el  bombasını attı. Bombanın patlamaması üzerine saldırgan bu kez silahla polislere  ateş etmeye çalıştı. 
 
Silahın tutukluk yapması üzerine, nöbet tutan polisler saldırganı  etkisiz hale getirdi. Saldırgan sarayın içindeki polis noktasına götürülürken,  cadde trafiğe kapatıldı. 
 
Olay yerine çağrılan bomba imha uzmanları, patlamayan el bombasını  etkisiz hale getirdi. Eski bir yasadışı sol örgüt üyesi olduğu ve sabıkasının bulunduğu öne  sürülen saldırgan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 
 
Cadde, incelemelerin ardından trafiğe açıldı. 
 
ALTINOK'TAN İLK AÇIKLAMA
 
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Dolmabahçe  Sarayı önünde nöbet tutan polislerin bulunduğu noktaya, el bombası atılmasına  ilişkin, "Dolmabahçe Sarayı'nın Saltanat Kapısı'ndaki nöbetçi kulübesine bizce  malum olunan terör örgütü üyesi bir saldırgan tarafından, önce iki el el bombası  atılmış, daha sonra silahla ateş edilmiştir" dedi. 
 
EL BOMBASI ATIP ATEŞ ETTİ
 
  Olayın ardından bölgede incelemelerde bulunan Altınok, gazetecilerin  de sorularını yanıtladı. Olayın Saray önünde nöbet tutan polislere yönelik  saldırı şeklinde olduğunu ifade eden Altınok, "Saat 14.30 sıralarında Dolmabahçe  Sarayı'nın Saltanat Kapısı'ndaki nöbetçi kulübesine bizce malum olunan terör  örgütü üyesi bir saldırgan tarafından, önce iki el el bombası atılmış, daha sonra  silahla ateş edilmiştir. Nöbetçi kulübesinde bulunan arkadaşlarımızın müdahalesi  sonucu, şahıs etkisiz hale getirilmiştir. Olay yerindeki el bombaları ise  ekiplerimiz tarafından imha edilmiştir" diye konuştu. 
 
HAPİSHANEDE YATMIŞLIĞI VAR
 
Bir gazetecinin sorusu üzerine Altınok, "Şahsın kimliği ve bağlantısı  bizce malum. Şu anda vermek istemiyorum. Hapishanede yatmışlığı var. Şu anda elde  bir saldırgan var. Allah'a hamd ediyoruz, özellikle personelimizde bir sıkıntı  yok" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Altınok, olay sırasında herhangi bir yaralanmanın da söz konusu  olmadığını dile getirerek, saldırganın pimini çekerek attığı bombanın  patlamadığını aktardı. 
 
İKİ BOMBA İMHA EDİLDİ
 
Daha sonra polis ekiplerinin iki el bombasını imha ettiğine işaret  eden Altınok, şunları kaydetti: 
 
"Tabanca ve uzun namlulu çok eski yapım bir silah vardı. Tahkikat  ilerledikçe gerekli açıklamayı yaparız. Şu anda bizim elimizde bir kişi var.  Nerede olduğu da bize kalsın. Zannediyorum ki 30 yaşlarında bir şahıs. 2003-2006  arasında cezaevinde yatmışlığı var. Artık o kadarını söyleyeyim. Gerisini daha  sonra size veririm." 
 
Bu arada sarayın bulunduğu cadde incelemelerin ardından çift yönlü  trafiğe açıldı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de olayla ilgili bilgi almak  için sarayın Saltanat Kapısı'na geldi. 
 
 Öte yandan bombalı ve silahlı saldırılara karşı tedbirli olmaları  istenen İstanbul Emniyet Müdürlüğü personelinden özellikle noktalarda görev  yapanlara çelik yelek giymeleri konusunda uyarı yapıldı. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »