20 Haziran 2018, Çarşamba

Donald Trump'ın seyahat yasağına kısmi onay

ABD'de Yüksek Mahkeme, ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamesinin bazı bölümlerinin uygulanabilmesine hükmetti.

26 Haziran 2017 Pazartesi 19:41
Donald Trump'ın seyahat yasağına kısmi onay
Yüksek Mahkeme, Trump'ın yargıya takılan ve temyiz mahkemesinde de  reddedilen vize yasağıyla ilgili başvuru hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu yasağı mahkemeye taşıyan davacıların  başvurusunun kabul edildiği ve ilk sözlü savunmaların ekim ayındaki duruşmada  alınacağı belirtildi. Bu duruşmada Trump'ın vize yasağı kararnamesinin  yasallığının kapsamlı şekilde ele alınacağına dikkat çekildi.

Mahkeme ayrıca, Trump'ın vize yasağını donduran alt mahkeme  kararlarını kısmen bozarak, yasağın bazı bölümlerinin uygulanmaya  başlayabileceğini bildirdi. Buna göre yasağın, "ABD ile ilişkilerinde 'iyi niyet  eksiği' olduğu düşünülen yabancı kişi veya kurumlarla ilgili" bölümlerinin  uygulamaya girebileceği vurgulandı.

ABD ile organik ilişkiye vurgu

Açıklamanın aynı bölümünde ABD ile bireyler veya kurumlar üzerinden  organik bir bağı olan (dolayısıyla belge, bilgi veya güvenlik soruşturması  anlamında herhangi bir eksiği olmayan) yabancı kişilere ise söz konusu vize  yasağının uygulanamayacağına işaret edildi. Mahkeme, ABD'deki bir üniversiteden  kabul almış bir öğrencinin veya bir iş yerinden kabul almış bir çalışanın bu  kapsama girdiğini ve bu kişilerin vize yasağına tabi tutulamayacağını kaydetti.

Buna göre, mahkemenin belirttiği belli koşullar altında Trump'ın  Suriye, Libya, Somali, İran, Yemen ve Sudan vatandaşlarına 3 ay boyunca vize  yasağı uygulamasını ve ABD Mülteci Programı'nı 4 ay süreyle askıya almasını  öngören başkanlık kararnamesinin uygulamaya geçeceği bildirildi.

Konuyla ilgili Trump'tan veya Beyaz Saray'dan henüz bir açıklama  yapılmadı.

İki kararnamesi de yargıya takılmıştı

ABD Başkanı Trump'ın 27 Ocak'ta imzaladığı ilk vize düzenlemesi  Washington eyaletindeki bir federal yargıç tarafından yürütmesi durdurulmuş, San  Francisco'daki 9. Bölge Temyiz Mahkemesi de yargıcın kararı lehine karar  vermişti.

6 Mart'ta Trump'ın imzaladığı ve 16 Mart'ta hayata geçmesi planlanan  ikinci vize düzenlemesi de Hawaii ve Maryland'deki iki federal yargıç tarafından  "dini ayrımcılık" yaptığı gerekçesiyle askıya alınmış, Trump ise konuyu hukuken  takip edeceklerini ve gerekirse Yüksek Mahkemeye kadar gideceklerini açıklamıştı.  ABD Adalet Bakanlığı, ikinci vize düzenlemesiyle ilgili kararı Virginia  eyaletindeki Temyiz Mahkemesi 4. Dairesi'ne götürmüştü.

Trump'ın ikinci vize düzenlemesi, nüfusunun çoğunluğu Müslüman Suriye,  İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen vatandaşlarına 3 ay boyunca yeni vize yasağı  getiriyor, ABD'nin mülteci programını ise 4 aylığına askıya alıyordu.

Yüksek Mahkemedeki 9 yargıcın 5'i muhafazakar, 4'ü ise liberal  eğilimleriyle biliniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »