Donetsk'te Ukrayna ordusu protesto edildi

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk şehrinde, Ukrayna ordusunun hafta başında başlattığı operasyonlar protesto edildi.

31 Mayıs 2014 Cumartesi 7: 0
Donetsk'te Ukrayna ordusu protesto edildi
Lenin Meydanı’nda toplanan Rusya bayrakları taşıyan yaklaşık 2 bin kişilik kalabalık, “Bağımsız Donbass” sloganları atarak Kiev yönetimini ve orduyu protesto etti.

Kalabalığa hitaben konuşan “Donetsk Cumhuriyeti” liderlerinden Denis Pushilin, Donetsk bölgesinin maden yönünden zengin olduğunu hatırlatarak, “Bize ödedikleri maaşların iki katını Kiev’e vergi olarak gönderiyoruz” dedi.

Kiev’in ekonomik olarak Donetsk bölgesini “boğmak” istediğini savunan Pushilin, “Artık yeter, maaşların düşük olmasını geçtik, sosyal haklarımızı bile alamıyoruz. Biz ekonomik yönden haklarımızı istiyoruz” diye konuştu.

Çalışanların yanı sıra emeklilerin durumunun da çok kötü olduğuna değinen Pushilin, “Donetsk Cumhuriyeti”nde herkese adil paylaşım yapılacağını vaad etti.

“Donetsk Cumhuriyeti” Başbakanı Aleksandr Boroday ise Ukrayna ordusunun başlattığı operasyonları eleştirdi. Ordunun bölgede “kirli işlere" kalkıştığını iddia eden Boroday, ordunun kullandığı silah ve mühimmatın uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu savundu.

Boroday, çatışma bölgesinde hala cesetlerin bulunduğunu, keskin nişancılar nedeniyle havaalanına yaklaşamadıkları için cesetleri toplayamadıklarını söyledi. Boroday ayrıca, cesetlerin bölgeden çıkarılabilmesi için Kızılhaç’tan yardım istediklerini dile getirdi.

Çatışmalarda hayatını kaybeden ayrılıkçılardan birinin annesi de yaşananlardan tüm Avrupa’nın utanması gerektiğini söyledi. Matem elbiseleriyle konuşan acılı anne, zaman zaman gözyaşlarını tutamayarak yapılan operasyonların derhal durdurulmasını istedi.

Ukrayna ordusu, hafta başında Donetsk Uluslararası Havaalanı’nın kontrolünü sağlamak için operasyon başlatmış, çatışmalarda 50 kadar Rusya yanlısı ayrılıkçı ölmüştü.

Donetsk bölgesindeki Slavyansk şehrinde ordu ile ayrılıkçıların çatışmaları devam ediyor. Halkta, Slavyansk’ın ordunun hakimiyetine girmesinden sonra Donetsk şehir merkezine yönelik operasyon düzenleneceği beklentisi var.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »