20 Haziran 2018, Çarşamba

Dosya tamamlanmak üzere

Adalet Bakanı Ergin, Cizre'de terör örgütünün ordu kurduğu, kamu görevlilerinin araçlarına saldırıldığı iddialarıyla ilgili "Dosya tamamlanmak üzere" dedi.

27 Haziran 2013 Perşembe 4:15
Dosya tamamlanmak üzere
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Cizre'de terör örgütünün ordu kurduğu, kamu görevlilerinin araçlarına saldırıldığı ve yol kesildiği iddialarıyla ilgili, yasaları ihlal edenler hakkındaki dosyanın tamamlanmak üzere olduğunu ve sonuçlarının kısa sürede görüleceğini söyledi.

 Ergin, Yargı Hizmetleri ile ilgili olarak Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

Terör örgütünün Cizre'de ordu kurduğu iddialarını içeren haberlerle ilgili sorular üzerine Ergin, Türkiye'nin neresinde olursa olsun yasaların ihlali anlamına gelen her eylemin Cumhuriyet savcıları tarafından soruşturulacağını, talimatlarıyla kolluğun araştırma yapacağını ve gerekli operasyonların gerçekleştirileceğini belirtti. 

Cizre'deki konuyla ilgili ilk andan itibaren özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma dosyası açtığını kaydeden Ergin, kolluktan dellilerin talep edildiğini, "Molotofkokteyli atarak kamu görevlilerinin araçlarına saldıran, yol kesen ve yasaları ihlal eden eylemleri yapanlarla ilgili dosya tamamlanmak üzere. Sonuçlarını kısa süre içinde görürsünüz" dedi. 

Milletvekili, bakan da dahil kimsenin yasaların üstünde olmadığını vurgulayan Ergin, "Kimse endişeye kapılmasın. Herhangi bir telaşa mahal yok. İlgili görevliler, sorumlular gereken çalışmaları yapıyor" diye konuştu. 

Ergin, çözüm sürecine ilişkin yürütülen görüşmelerde yasalardan almadıkları yetkiyi kullanmadıklarını ifade ederek, "Hükümetin, kanunların suç saydığı bir işi serbest bırakma gibi yetkisi de yok, buna dönük tasarrufu da olamaz" dedi.

 Şiddeti teşvik etmeyen düşüncenin açıklanmasının suç olmayacağına dair geçtiğimiz haftalarda yasal düzenleme yapıldığını anımsatan Ergin, Diyarbakır'daki Kürt konferansında, katılımcıların görüşlerini beyan etmeleri ve bu doğrultuda demokratik talepte bulunmalarının doğal hakları olduğunu ifade etti. Ergin, sonuç bildirgesinde şiddeti öven, teşvik eden, toplumu anarşiye sevkedecek durum olması halinde de Cumhuriyet savcılarının gereğini yapacağını kaydetti.

BDP heyetiyle görüşme tartışması

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu'nun, birkaç gün önce "bölücü çevrelerle" görüşmesine ilişkin sorusuna tepki gösteren Ergin, parlamentoda temsil edilen BDP'nin yetkilileri ve milletvekilleriyle görüştüğünü ifade etti. 

Hükümet üyesi olarak her milletvekiliyle görüşebileceğinin altını çizen Ergin, şöyle devam etti: 

"Onların demokratik taleplerini dinlerim. Bu demokratik talepler içinde karşılayabileceğimiz varsa bunun için elimizden geleni yaparız. Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin altında imzası var. Sözleşmeden kaynaklanan hakları talep edenler için 'niçin bu hakları talep ettiniz' diye sorulmaz. BDP'nin bize getirdiği önerileri içinde Terörle Mücadele Yasası'nın, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun, Siyasi Partiler Yasası'nın bazı maddelerinin değiştirilmesi yönünde talepleri var. Yıllardır, 'demokratik siyaset zemininde konuşalım, üzerinde mutabık kalacağımız konularda mesafe kat edelim' demiyor muyuz? Yaptığımız şey bu. Bir siyasi partinin temsilcileri, hükümetin üyesinden taleplerini dile getirmiş. Hükümet temsilcisinin kendi parti programına, siyaset yapma anlayışına uyuyorsa, bu talepleri alır, bunları karşılar. Anayasa ve yasalarda taahhüt ettiğimiz, varmak istediğimiz hedeflere yönelik siyasi partiler ve sivil toplumdan gelecek taleplerin başımızın üstünde yeri var. Taleplerden hangilerinin hayata geçeceği parlamentonun takdirinde." 

Ergin'in konuşmasının ardından yerinden söz alan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, BDP'nin halkın iradesini yansıttığı yasal siyasi bir parti olduğunu dile getirerek, Türkoğlu'nu kınadıklarını söyledi. 

Genel Kurul'da, Yargı Hizmetleri ile ilgili olarak Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, maddelerine geçilmesi kabul edildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »